Европейската комисия предприе днес нови наказателни процедури срещу държавите от Европейския съюз за ненавременно въвеждане на европейското законодателство. За България комисията предприема три процедури, свързани с нарушенията на европейските санкции, с безопасността при превозите и за насърчаване на възобновяемата енергия.
Комисията призовава държавите от ЕС въведат изцяло правилата за криминализиране на нарушаването на европейските санкции. ЕК открива процедури срещу 18 държави - България, Белгия, Чехия, Германия, Ирландия, Гърция, Испания, Франция, Хърватия, Италия, Кипър, Унгария, Малта, Австрия, Полша, Португалия, Румъния и Словения за това, че не са съобщили за мерки за пълно въвеждане на европейските правила. Общите европейски правила предвиждат уеднаквяване на определението за престъпления и наказанията при нарушаване на санкциите на ЕС. Целта е да се предотврати заобикалянето на санкциите, включително тези, приети след руското военно нападение срещу Украйна. Уеднаквяването на националното наказателно законодателство в тази област ще улесни разследването и наказателното преследване на нарушителите, пояснява комисията. Държавите от ЕС имаха срок до 20 май приложат правилата. ЕК днес изпраща официални уведомителни писма до съответните държави, които разполагат с два месеца, за да отговорят и да завършат въвеждането на пра
ЕК настоятелно призовава държавите от ЕС да предоставят пълни данни за прилагане на мерките, свързани с променените правилата за превоз на опасни товари по шосе, с железници и по вътрешни водни пътища. Комисия започва производства за нарушение срещу девет държави - България, Белгия, Кипър, Чехия, Финландия, Малта, Полша, Португалия и Словения за това, че не са съобщили за цялостно въвеждане на общите правила. ЕС измени посочените правила, за да отговарят на най-новите международни изисквания и на данните от научни изследвания. Промените се прилагат за всички вътрешни и международни превози в ЕС и целят постигането на висока безопасност. Крайният срок за въвеждане на промените изтече на 30 юни, а днес ЕК изпраща официални уведомителни писма до засегнатите държави и те получават двумесечен срок за отговор, а след това комисията може да издаде мотивирано становище.
Комисията призовава също държавите от ЕС да въведат промените в правилата за насърчаване на възобновяемата енергия. Комисията започва процедури за нарушение срещу 26 държави - България, Белгия, Чехия, Германия, Естония, Ирландия, Гърция, Испания, Франция, Хърватия, Италия, Кипър, Латвия, Литва, Люксембург, Унгария, Малта, Нидерландия, Австрия, Полша, Португалия, Румъния, Словения, Словакия, Финландия и Швеция. Срокът за предприемане на необходимите действия изтече на 21 май. Новите правила целят ускореното внедряване на възобновяемата енергия във всички области на икономиката, особено при отоплението и охлаждането, в превозите и производството. Промените предвиждат насърчаване на електрификацията и преминаването към водород, получен от незамърсяващи технологии, за да се намалят парниковите газове. Комисията пояснява, че днес този вид замърсяване на околната среда от енергетиката допринася за над 75 на сто от общите парникови емисии в ЕС. До днес само Дания е изпълнила условията, а всички останали страни от ЕС получават срок от два месеца, за да отговорят, а след това ЕК може да издаде мотивирано становище, се уточнява в съобщението.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com