- Балканите се затвориха за Италия, карантината слага кръст на Великденската меса
- Вечният град в миналото е бил разграбен и опожарен, но днес е невиждано опустял
Когато преди 3 седмици се появиха първите кадри с опразнените улици и рафтове в супермаркетите на Милано, едва ли някой остана равнодушен. Особено почитателите на пищната катедрала, безкрайните магазини и вкусната паста. Те дълбоко вярваха, че няма нищо по-тъжно. Дълбоко грешаха. Гледката от обкования с решетки бутик на Луи Вюитон предизвика носталгия, но картината на залостените порти на "Свети Петър" напомни за тягостните минути преди Възкресение. Но с разликата, че откакто смъртоносната зараза с гръм и трясък преобърна живота ни, никой не знае кога да чака Божието чудо на изцелението.
Много пъти в миналото Рим е бил и опустошен, и разграбен, и опожарен, и завладян. Но това не ни прави подготвени за днешната му пустош. Със своите близо 10 милиона туристи, които го посещават всяка година, един от най-големите туристически градове в света тези дни е детрониран от стотиците жертвите на коронавируса и над 10 000 заразени италианци. Смъртоносната болест обезлюди знакови места, които доскоро бе невъзможно да си представим без денонощни тълпи.
Днес на Испанските стълби няма никой
само издълбаните резки около парапетите на фонтана под тях навяват спомените за отминалите месеци, когато туристите с часове чакаха да хвърлят отблизо монетите, за да се върнат във Вечния град. Както отбелязва Ройтерс, пространството около фонтана Треви не е било толкова пусто най-вероятно от 1960 година, когато бе опразнен заради снимките на "Сладък живот", в който Марчело Мастрояни целуваше в шадравана Анита Екберг.
Площадът "Полето на цветята" е неузнаваем, безлюден, с притичващи от време на време хора, покрили лицата си. Стрелват се и велосипедисти с маски, които са купили поредните продукти за презапасяване.
Само допреди месец това място бе препълнено от щастливи азиатски продавачи, които ухажваха клиентите с ухаещи цветя, пресни плодове и зеленчуци, и лютиви подправки. Сега дори сенниците са вдигнати и се набива на очи само голата статуя на Джордано Бруно, изгорен на кладата през 1600 година.
Кафенетата на римския Монмартър също са опразнени, тук-там седят руснаци, които не са успели да отменят резервациите си. Дори не разговарят, само хранят кучетата, традиционно обикалящи около откритите заведения. А после се припичат на пейките по "Пиаца дел пополо", които никога досега не са били лесно достъпни за уморените туристи. Самотен е и Египетският обелиск, а
площад "Свети Петър" е празен
Папата дава вече аудиенции онлайн. А какво ще става на Великденска меса, никой официално не коментира. Но вече е ясно, че площадът няма да бъде украсен с цветя в най-щастливия християнски ден и то за първи път от 35-години, откакто започна традицията. В неделята на Великден той се покрива с хиляди лалета, нарциси, рози или орхидеи, доставени от Нидерландия. "Ситуацията е доста сериозна. След консултации с всички заинтересовани страни реших да отменя украсата от цветя на площад "Свети Петър" на Великден тази година", заяви в Туитър Паул Декерс, майстор цветар, който е натоварен с проекта. Като добави: "За първи път няма да го направим, което е жалко... но обстоятелствата са форсмажорни. Може да се предположи, че тържествената меса за Възкресение Христово, предвидена за 12 април, ще бъде отменена".
Невижданите мерки, които италианският премиер обяви за борба с коронавируса затвориха училища, университети, учреждения и фирми. Хората стоят вкъщи, уплашени от лавинообразния брой на загиналите и заразени, който нараства най-стръмно в света след Китай. Едни упрекват властите, че прекалено рязко са прекъснали нормалния живот и така докарват
милиарди загуби за страната
Други пък са убедени, че са закъснели с повсеместната карантина и вирусът вече трудно може да бъде овладян.
Първоначалното състрадание у съседите се изпари с отчайващите статистически данни и бързо предизвика страх и паника. Само за два дни Балканите се затвориха за Италия.
Словения затвори границите си с Италия, както по-рано направи и Австрия, като борба срещу разпространението на коронавируса. Заразените в Словения достигнаха 44 души. Камионите ще се пускат, за да не се нанасят допълнителни загуби за икономиките, заявиха от правителството. Черна гора също забрани в страната да влизат от Италия, Испания, Южна Корея, Китай и Иран, както и на свои граждани да пътуват за тези държави. Правителството на Сърбия затвори границите за хора от Италия, Китай, Швейцария, Южна Корея и Иран. Босна направи същото. Албания спря и въздушния, и морския транспорт с Италия.
Авиокомпаниите в почти цяла Европа преустановиха полети до Италия. На летищата
самолетите на Ал Италия са заземени
в безкрайни редици, а чистачите, които дезинфекцират дългите коридори, са повече от случайните пътници. Които пък без никаква радост казват: Ариведерчи, Рома!
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com