Ривър Плейт спечели Копа Либертадорес

Бока Хуниорс поведе, но загуби с 1:3 след продължения

Ривър Плейт спечели Копа Либертадорес | StandartNews.com

Ривър Плейт спечели Копа Либертадорес след като победи след продължения с 3:1 Бока Хуниорс в реванша от финала играт на "Сантяго Бернабеу" в Мадрид. Първо Дарио Бенедето беше точен в 44-ата минута. Лукас Прато изравни в 68-ата минута. Бариос от "генуезците" беше изгонен в 92-ата минута. Хуан Кинтеро със страхотен гол донесе пълен обрат в 109-ата минута, а Мартинез оформи крайното 3:1 в последната минута от продълженията.

Ривър Плейт изигра днес шестия си финал и спечели четвърта купа. Предишните триумфи на 36-кратния шампион на Аржентина бяха пред 1986, 1996 и 2015-а година.  Реваншът трябваше да се играе на 24 ноември на ст. "Монументал", но поради инциденти с автобуса на Бока Хуниорс беше отменен. Рейсът беше счупен от феновете на "милионерите" и напълнен с газ неволно от полицията, при което пострада капитанът Перес, тъй като стъкло влезе в окото му. Той трябваше дори да ходи до близка болница, а мачът беше отложен първо с един час, после с още един час, а накрая с 24 часа. Въпреки, че близо 70 000 стояха на стадиона няколко часа. На другия ден от Бока поискаха да вземат купата след служебна победа. Най-накрая от КОМНЕБОЛ взеха решение реванша да се играе на стадиона на Реал Мадрид.  Ривър пък отнесе и глоба от 400 000 долара. За реванша двата тима получиха по 25 000 билета.
"Мачът на века", "Великият финал", "Сблъсъкът за вечната слава", са само някои от определенията за мача през последните 40 дни от медиите по света.
Интересното е, че двубоят, който нито един фен или нито един представител от двата клуба не иска да играе заради кошмара, следващ го, ако бъде загубен, беше отлаган доста пъти.
"Бернабеу" пък се превърна в най-специалният стадион на планетата, тъй като е единственият, който е бил домакин на финалите на шестте най-важни международни турнири на клубно и национално ниво - финал на Световно първенство (1982), финал на Европейско първенство (1964), финал на КЕШ/Шампионската лига (1957, 1969, 1980, 2010), финал за Купата на УЕФА/Лига Европа (1985, 1986), финал на Междуконтиненталната купа (1964) и финал на Копа Либертадорес (2018).