Наблюдателите на вота вече с офис в София

Наблюдателите на вота вече с офис в София | StandartNews.com

София. Офисът за демократични институции и човешки права /ОДИЧП/ към ОССЕ ще наблюдава предстоящите президентски и местни избори в България. Организацията от вторник вече е отворила в София Ограничена мисия за наблюдение на избори /ОМНИ/, съобщи на пресконференция в БТА Вадим Жданович, ръководител на мисията.

На 20 юни ОДИЧП е получил покана от МВнР да наблюдава предстоящите избори, посочи Жданович. Мисията се състои от 21 наблюдатели-представители на 15 страни от ОССЕ. Основният екип, който ще бъде базиран в София, включва 11 експерти. В края на седмицата ще пристигнат и 10 дългосрочни наблюдатели, които ще бъдат разположени в различни райони в страната.

Демокрацията е един непрестанен процес и наблюдението на изборите е важна част от този процес, каза Жданович и припомни, че Офисът е имал пет мисии у нас от 1997 г. насам.

Членовете на мисията ще посетят редица избирателни секции в страната, за да проследят как процедурно протича изборният ден. Мисията ще издаде междинен доклад преди провеждането на изборите, в деня след вота ще има пресконференция с официално становище по предварителните заключения и изводи, а до осем седмици след приключване на изборния процес ще публикува окончателен доклад с препоръки.


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай