С 3,5% поскъпва водата в София

С 3,5% поскъпва водата в София | StandartNews.com

Цената на водата в София ще скочи от 1,76 лв. на 1,82 лв. за куб. метър с ДДС. Доклад с такова предложение ще обсъди днес Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). В момента цената на водата в София е 1,76 лв. за куб м с ДДС, следователно поскъпването ще бъде с 3,5%.

Предложението на "Софийска вода", което беше изпратено до регулатора преди два месеца, беше цената на водата в столицата да скочи до 2,11 лв. с ДДС, или точно с 20 на сто.

5,12 лв. за куб. м е социално приемливата цената на водата в София, посочват от КЕВР в проекта за решение за новите цени, който ще бъде обсъден днес. За тази висока цена регулаторът се мотивира със статистически данни, според които средномесечният доход на един столичанин през 2014 г. е в размер на 573 лв., средният брой на членовете на домакинство е 2,4 човека, а средното месечно потребление на вода за питейно-битови нужди е 2,8 куб. метра на човек. Така на практика ръководството на Комисията за енергийно и водно регулиране се опитва да подготви гражданите на София за евентуално поскъпване на водата през следващите няколко години.

Няма обяснение обаче фактът, че въпреки че становището на КЕВР е, че нормата на възвръщаемост на инвестициите на "Софийска вода" трябва да бъде намалена от сегашните 17% на малко над 10 на сто, в проекторешението на регулатора засега се запазва сегашното ниво.

Малка утеха за софиянци е решението на КЕВР за сваляне цената на парното от 1 април с 5,64%.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай