Хасково. Най-голямото училище в Харманли "Ив. Вазов" ще бъде изцяло реновирано по по програмата за енергийна ефективност. Бенифициент по проекта е местната община.
Съфинансирането, с което Харманли участва в общата сума, която е над 1 млн.лв., е 160 000 лв. Останалите 85 % или 900 000 лв. са от Европейския фонд за регионално развитие.
С парите училището, което е с 77-годишна история, ще бъде ремонтирано за първи път основно. Част от средствата са за нова отоплителна система. Предвидени са средства и за нов - трети отоплителен котел, който ще бъде с комбинирана на газ и нафта горелка. Интересното в проекта е и че част от топлата вода в сградата щесе набавя от слънчева енергийна система. На всички три корпуса на училището ще бъде положена топлоизолация. Освен топлоизлоран, физкултурния салон ще е и с хидроизолация. Пари са разпределени и за цялостна подмяна на старата дограмата с петкамерна певеце. Според разчетите, нискоемисионните стъкла, които ще бъдат монтирани на прозорците, ще спестят около 30% разходите на енергия.
Крайният срок за приключване на реновирането, определен по проекта, е краят на месец март догодина. Докато тече реконструкцията и подновяването учениците от ОУ“ Ив. Вазов“ ще бъдат разпределени в други училища. Приемните школа, които ще поемат 520 възпитаници на училище „Вазов“, са две, а най-малките от предучилищната група ще провеждат заниманията си Културния център на града, уточни директорът на училището Наташа Кирякова.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com