Рамо по съседски и по братски за третия тур на Чудесата на България. Кметове и археолози търсят помощ от приятели, за да дръпнат ударно крепостите, светилищата или съкровищата в регионите им в следващия рунд на кампанията, организирана от в. "Стандарт". От 1 ноември започва гласуването за топ 10 на Чудесата на www.bgchudesa.com. До 17 ноември хората ще дадат вота си, с който ще определят трите обекта, с които най-много се гордеем.
Отпадането на неолитната дама Тодорка от топ 10 на Чудесата на България се приема във Враца като загуба от футболен мач. Заместник-кметът Красимир Богданов, който е историк по професия, смята, че съгражданите са паднали без бой, като не са се включили по-масово в гласуването досега за първата европейка. Сега обаче той отсича, че Перперикон трябва да спечели в тазгодишната класация. "Това е най-значимото откритие на археолозите в новото хилядолетие. От периода на траките нямаме такова чудо - цял град с улици, сгради, църква", подчерта историкът. "Аз имам особено отношение към Източните Родопи. Качвала съм се няколко пъти вече на Перперикон. Той е световно чудо!", заяви в Кърджали Антония Първанова, евродепутат и лидер на НДСВ.
Сливен пък удря рамо на Нова Загора в борбата на Карановската колесница за призово място в Чудесата на България. "Приятел в нужда се познава. Призовавам всички жители на общината да гласуват активно за колесницата от Караново. Нова Загора и Караново са Сливенска област и ние искаме да помогнем с каквото можем", обяви пред "Стандарт" кметът на Сливен Кольо Милев.
Провадия пък разчита да получи гласове за най-стария град в Европа - Провадия-Солницата, заради проф. Васил Николов. Той е открил селището от ранния неолит до Елешница в Разлог, проучи най-голямата къща в Югоизточна Европа от VI хилядолетие преди Христа в столичния квартал "Слатина", копае римския път Виа Диагоналис и от там хората вероятно ще гласуват за него.
Римляни бранили Урвич от Атила
Откритата в последния ден от разкопките на Урвич златна римска монета - солид, от времето на император Марциан, доказва, че тук крепостта е съществувала от римско време. Това разказа проф. Николай Овчаров, който заедно с доцент Бони Петрунова представи резултатите от археологическия сезон. Императорът, управлявал в средата на V век, е известен със своята упорита съпротива срещу ордите на Атила. Освен златната монета тази година са отрити общо 69 монети от различни епохи, тракийски стрели, които са служили като платежно средство в древността, екзаги - тежести, използвани от тогавашните сарафи за определяне на стойността на златото и среброто, както и много керамика. Всичко това говори, че Урвич е бил важно военно и стопанско средище на района от дълбока древност, каза още археологът. "Надяваме се разкопките догодина да потвърдят това", заключи той. Доцент Петрунова подчерта, че разкриването на Урвич играе важна роля за подготовката на бъдещите специалисти. Вече трета година на обекта работят студенти историци от различни университети.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com