Тръмп обяви 8 май в САЩ за "Ден на победата във Втората световна война". Той заяви, че САЩ "много повече от много други страни" са помогнали за победата в тази война.
"Много наши съюзници и приятели отбелязват 8 май като Ден на победата, но именно ние направихме за победата във Втората световна война повече в сравнение с всяка друга страна - несравнимо повече. Днес обявявам 8 май за Ден на победата във Втората световна война, а 11 ноември - Ден на победата в Първата световна. Ние победихме и в двете войни, никой не може да се сравни с нас по сила, храброст и военно майсторство, но ние не го празнуваме - защото нямаме лидери, които умеят да го правят! Дойде време отново да започнем да празнуваме нашите победи!", написа Тръмп в "Трут соушъл".
На 8 май 1945 г. не завършва Втората световна война. В този ден тя приключва само в Европа - след капитулацията на нацистка Германия. 8 май е по европейско време, 9 май е по московско, припомня Сега.
Краят на войната
Втората световна продължава иначе още няколко месеца в Тихоокеано-азиатския театър на военните действия - срещу Япония. Тя приключва на 2 септември 1945 г., когато японците подписват капитулацията.
Твърдението на Тръмп, че САЩ са изиграли най-голяма роля за победата във Втората световна война, може да срещне сериозна съпротива от страна на Русия, която отдавна подчертава тежките съветски военни загуби по време на това, което се помни като „Великата отечествена война“, отбелязва "Политико". Почти 9 милиона съветски войници и 19 милиона съветски цивилни са загинали, отблъсквайки нацистка Германия на източния фронт на европейската война. Обединеното кралство също понася значителни щети от германските бомбардировки.
Зелена светлина за помощта на Украйна
Междувременно администрацията на Тръмп е информирала Конгреса за намерението си да даде зелена светлина за износ на продукти, свързани с отбраната, за Украйна на стойност 50 млн. долара или повече, съобщи Kyiv Post, позовавайки се на дипломатически източници.
Разрешението, първото по рода си, откакто Тръмп се завърна в Белия дом преди повече от 100 дни, идва само няколко седмици, след като администрацията спря за преразглеждане цялата военна помощ за Украйна, подчертавайки нов приоритет: използване на влиянието на САЩ за прекратяване на конфликта чрез дипломация, а не чрез продължителна военна подкрепа.
В последния си пакет от помощи за Украйна Конгресът бе одобрил продажби на оръжия за Украйна на стойност над 1 млрд. долара. Предишната американска администрация под ръководството на президента Джо Байдън бе позволила част от тях да бъдат използвани за прехвърляне на крайно необходими оръжия, като например напълно автоматични картечници 50-ти калибър, в разкъсваната от война страна.
Санкции срещу Русия
В Сената на САЩ подготвят "съкрушителни" нови санкции срещу Русия, съобщи републиканецът Линдзи Греъм, който е ключов съюзник на Тръмп. Той казва пред Блумбърг, че 72-ма сенатори поддържат законопроекта за санкциите, които ще влязат в сила, ако Путин не започне сериозни преговори за прекратяване на войната.
"Целта е да помогнем на президента", казва Греъм в същия ден, в който САЩ и Украйна обявиха подписването на споразумението за полезните изкопаеми.
Санкциите, според законопроекта, включват 500 % мита за внос от страни, които купуват руски петрол, нефтопродукти, природен газ или уран, както и забрана на американски граждани да купуват руски държавен дълг.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com