София. За нова интернет измама предупреждават от Комисията за защита на потребителите (КЗП). Десетки българи са се оплакали, че са получили имейл, в който се твърди, че срещу тях има подадена жалба в Комисията. За да проверят съдържанието й обаче, те трябва да кажат паролата на електронната си поща и жертвите са го направили.
От КЗП обясняват, че те не изпращат такива имейли.
„Когато има жалба или сигнал срещу някоя фирма, по официален път се изпращат писма и се викат в комисията или се отива директно на място в търговския обект и се съставят официални документи. И нямаме такава пратика и изобщо това е някакъв вид изнудване или измама според мен”, обяснява Иван Бъчваров, главен секретар на КЗП.
За да сме сигурни, че няма да се хванем на нечия въдица, експертите съветват никога да не кликваме върху линк, получен по имейл. Това, което трябва да направим, е сами да потърсим сайта - в случая този на Комисията за защита на потребителите.
Линкът е единственият сигнал за нередност, който буди подозрение в иначе професионалнно подгтотвения имейл. В сайта, към който ни препраща, няма телефон за обратна връзка. Няма и адрес. Домейнът е регистриран в Съединените щати, предаде бТВ.
„В повечето случаи, когато получаваме каквото и да е съобщение, в което има прикачен линк и ни приканват да кликнем върху въпросния линк, това може да се окаже и че е зловреден код, който има за цел да открадне нашите лични данни”, казва Албена Спасова, Международна академия за обучение по киберразследвания.
Част от жертвите са забелязали, че след регистрацията в пощите им е влизал друг човек. Със случая е запозната полицията.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com