Национален протест на синдикатите срещу символичните заплати

Национален протест на синдикатите срещу символичните заплати | StandartNews.com

Синдикатите излизат на национален протест срещу работодателите, заради продължаващите опити за премахване на добавката за прослужено време. Денят и мястото на протестните действия ще бъдат обявени до края на тази седмица, стана ясно след среща на националните стачни комитети на КНСБ и КТ "Подкрепа".

Двата синдиката ще поискат и повече средства за увеличение на заплатите в бюджетната сфера, тъй като планираните от правителството повишени разходи не са достатъчни. От КНСБ настояват за минимум 15% ръст на заплатите, а в секторите с най-ниски възнаграждения, като социалното подпомагане и детското здравеопазване, увеличението, да е поне с 25%.

Ниските заплати и нуждата от ускореното им вдигане е другият повод за протест. От КНСБ настояват за допълнителни 920 млн. лева към разходите за заплати в бюджетната сфера и минимум 25% ръст на възнагражденията за най-бедните сектори.

Лидерът на КНСБ припомни, че големият проблем на бизнеса не е в добавките към заплатите на хората. Анализ на синдикатите показва, че въпреки растежа на икономиката и ръста на доходите, броят на работещите бедни българи се увеличава. Средната работна заплата в България, която е 530 евро, ни изравнява със Сърбия и Македония, а изоставаме от Румъния, където средната заплата е с 37% по-висока.

Междувременно от КНСБ вече насрочиха дата за протест на пожарникарите, който ще се проведе тази събота в София. Шествието ще започне от градинката до МВР и ще стигне до Министерството на финансите. Огнеборците за пореден път ще поискат увеличение на заплатите и спиране на политиките за закриване на районните и участъкови служби на пожарната.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Автор Спорт
Коментирай