НАСА рекордно се приближи до Слънцето. Засне най-близките изображения

Те разкриват граничната зона, където се обръща посоката на магнитното поле

НАСА рекордно се приближи до Слънцето.  Засне най-близките изображения | StandartNews.com

НАСА рекордно се приближи до Слънцето. 

Сондата на НАСА Parker Solar Probe засне най-близките изображения на нашата звезда, правени някога. Те разкриват нейната атмосфера и помагат на учените да разберат по-добре влиянието на звездата върху цялата Слънчева система, включително върху събития, които могат да засегнат Земята.

"Parker Solar Probe отново ни пренася в динамичната атмосфера на най-близката до нас звезда", казва Ники Фокс, заместник-администратор по науката в НАСА.

"Сега наблюдаваме с очите си къде започват заплахите от космическо време за Земята — не само чрез модели. Тези нови данни ще ни помогнат значително да подобрим прогнозите си за космическо време, за да защитим астронавтите и технологиите на Земята и в космоса."

Рекордно близък подход до Слънцето

На 24 декември 2024 г., Parker Solar Probe навлезе на разстояние само 6.1 милиона километра от повърхността на Слънцето. По време на преминаването си през външната атмосфера, наречена корона, апаратът събира данни чрез инструменти като широкоъгълната камера WISPR.

WISPR заснема изключителни изображения на короната и слънчевия вятър — постоянен поток от електрически заредени частици, изхвърляни от Слънцето, които се разпространяват из цялата Слънчева система. Слънчевият вятър генерира полярни сияния. Той отнема атмосфери на по-малки планети, като Марс и когато е силен, може да доведе до прекъсване на тока на Земята.

Снимки на сблъсъци между коронални изхвърляния

Новите изображения разкриват граничната зона, където се обръща посоката на магнитното поле на Слънцето, известна като хелиосферния токов слой. Високата резолюция също показва сблъсъци между няколко коронални масови изхвърляния (CME) — мощни изригвания на заредени частици, които са ключов двигател на космическото време.

"Виждаме как CME буквално се натрупват едно върху друго", казва Ангелос Вурлидас, учен по WISPR от Лабораторията по приложна физика на Университета Джон Хопкинс.

"Използваме тези данни, за да разберем как се сливат CME — процес, който е важен за прогнозиране на космическо време."

Сливането на CME може да промени траекторията им, ускори частици и смеси магнитни полета — неща, които повишават риска за астронавти, сателити и наземни технологии.

През 2021 г., когато за пръв път навлиза в короната, сондата Parker установява, че границата на короната е неравномерна и по-сложна, отколкото се е предполагало. С новите кадри учените вече имат много по-цялостна представа.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай