Комисия решава за ученичка със забрадка

Комисия решава за ученичка със забрадка | StandartNews.com

София. Комисията за защита от дискриминация (КЗД) решава дали ученичката Саиде Мехмед от с. Горно краище, община Белица, е нарушила правилника на училището си, посещавайки учебни занятия със забрадка. Това съобщи за Фокус директорът на училището Ахмед Дуньов.

В началото на миналата есен момичето започнало да посещава училище със забрадка на главата. Тогава от ръководството я отстранили за пет дни, докато не започне да посещава часовете "в приличен вид и съобразно вършените правила - без забрадка".

За случая тогава е сезирана КЗД, на която са изпратени всички обобщени резултати от проверките на Регионалния инспекторат по образованието в Благоевград, както и на Държавната агенция за закрила на детето.

В момента Саиде Мехмед продължава да посещава училище със забрадка, тъй като все още не е ясно какво ще е крайното решение на КЗД по случая, обясни Дуньов. Той бе категоричен, че това е единственият случай на територията на общините Белица и Якоруда, при които ученици ходят на училище със забрадки. През последните 12 години това е единственият подобен случай, заяви Дуньов.

Директорът коментира, че съгласно вътрешния правилник, учениците и учителите са длъжни да спазват разписаните и утвърдени правила в него. На въпрос дали забрадката са смята за религиозен символ, директорът коментира, че това ще реши КЗД.

Най-малко от уважение към учителите, всеки един ученик в училище трябва да си свали шапката или забрадката, коментира Дуньов. Категорично обаче, според Държавната агенция за закрила на детето и ръководството, носенето на забрадка в училище нарушава правилника за дейността на учебното заведение. Директорът отказа да коментира каква е позицията на останалите ученици и родителите им.

В жалбата си до КЗД родителите на Саиде са посочили категоричната си позиция, че дъщеря им изповядва ислям и желае да посещава учебни занятия именно по каноните на религията си, т.е. със забрадка. Утре е поредното заседание на КЗД по случая. През 2010 г. имаше проблем с паспортните снимки на мюсюлманките в България.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Автор Цецо
Коментирай