София. Дискусия за бъдещето на НДК роди ексцентричната идея спасението му да стане дело на всички българи. "Само еврофондове и държавно финансиране не стигат.
Трябва да се търси и частно участие чрез дарения, каквато е практиката с много културни центрове в САЩ и Западна Европа", обясни арх. Иво Пантелеев. Затова той предлага 7 млн. българи да се бръкнат с по 50 лв., за да се осигурят необходимите милиони за обновяване на сградата. Така направили жителите в Хамбург за ремонта на Филхармонията си. "Строената преди 30 години сграда с разгъната площ от над 12 дка, е стабилна, но не отговоря на стандартите за безопасност", смята арх. Пантелеев.
"НДК отдавна не е дворец на културата, много малък процент от него се използва, няма пригодени пространства за съвременни форми на изкуство. Това пък е мнението на творците, които участваха в дебат за бъдещето на НДК. В рамките на започналата вчера Софийска архитектурна седмица представители на общината и творческите съюзи заедно с архитекти обсъждаха как емблематичната сграда и околното й пространство може да бъдат обновени, за да се привлекат повече културни събития и София да спечели домакинството на европейска културна столица през 2019 г.
Залите в НДК не са пригодни за дигитално кино, осветлението е демоде за сценични изкуства, няма акустични концертни зали, оплакаха се представители на различни гилдии на изкуството.
"За цялостна реконструкция ще отиде целият бюджет на общината за капиталови разходи, с който строим метро, улици, детски градини", обясни кметът на София Йорданка Фандъкова. На този етап общината работи по осигуряването на еврофинансиране за ремонт на градината пред НДК. Самата сграда е държавна собственост под шапката на финансовото министерство. Според Фандъкова обновяването й може да става само на етапи. Такава възможност давал интегрираният план за градско възстановяване на София с пари от европейската програма "Регионално развитие". Подобен проект обаче ще струва стотици милиони и ще изсмуче ресурса, с който може да се реализират много други малки и средни проекти, казва арх. Яни Вълканов. Не луксозният декор прави театъра, а артистите, коментира пък главният архитект на София Петър Диков. Според него проблемът с НДК е, че не изпълнява функциите, за които е създаден. "Махнахме базарите, но културата не дойде. Вижте новата зала "Арена Армеец", какъв календар от събития има, но това е, защото се мениджира много успешно", заяви Диков.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com