В България творбите са били изложени за първи път в галерията на Стария град в Созопол
Когато ги открих в старото ми ателие преди 35 години, в мен изригна звукът на Деветата симфония, казва световно признатият художник
Арт галерия Vejdi откри на 14 май представителна изложба на Вежди Рашидов - скулптури и рисунки под надслов „Бетовен - маски“.
В модерното вип арт пространство на ул. „Симеоновско шосе“ 97 к в София са показани 20 бронзови маски и девет рисунки с образа на великия композитор. Те са част от прочутата серия от над 60 маски, изваяни от Вежди Рашидов преди много години. Тези негови творби се считат за забележителни образци на пластичното изкуство. Наричат ги вулкан от състояния и пластични звуци – силни и агресивни.
„По времето на социализма имах ателие в една стара къща на улица „Елемаг“ в София. И си спомням, че като почиствах мазето, в един прогнил сандък открих 30 смъртни маски на Бетовен. В мен на момента изригнаха четирите ноти и звукът на Деветата симфония. Та- та- та- т-а- а- а! Започнах да оцветявам отливките. Една от тях се счупи, а когато обработвах друга с горещ нож, от окото й се отдели капка. Това вече беше плачещият гений. Горе-долу по същото време прочетох във вестника, че в Париж организират конкурс за най-добър чуждестранен автор и кандидатствах“, сподели пред „Стандарт“ творецът.
Така в далечната 1988 година с маските на Бетовен Рашидов печели първия приз в „Арт Диалог“ във френската столица. Още същата година тогавашният ни посланик в Хърватия Виктор Вълков открива инсталация от маските на Вежди в Загреб.
Една от тях днес се намира в музейния фонд на Ватикана. Други 12 маски на Бетовен, изваяни от Рашидов, са акцент в най-големия скулптурен парк в Палма де Майорка, където са експонирани редом до творби на Хуан Миро, Пикасо, Заoкин, Кандински, Чилида и други световни художници. Няколко маски има също така в колекция „Анел“ в София и в други частни колекции в България и Гърция.
У нас маските на Бетовен са били изложени за първи път в галерията на Стария град в Созопол. По време на едно от първите издания на празниците на изкуствата "Аполония".
Ето какво пише изкуствоведката Слава Иванова за новата изложба в арт галерия Vejdi:
„Какво е талантът - благословия или проклятие? Радост и наслада от свободата и способността да създаваш нови светове, но и нечовешки труд и усилия в преодоляването, осмислянето и трансформирането на материята в нова духовна енергия. Това е вътрешната сила да бъдеш верен на себе си, но и да си различен и самотен.
„Посвещение на Бетовен“ е тема, която големият скулптор Вежди Рашидов започва да разработва от края на 90-те години на миналия век. И всеки път, изваяни в бронз, керамика и гипс или виртуозно изпълнени с туш и акварел, сериите с маски на гениалния композитор - емоционални визуални знаци на различните психологически измерения в драматичния му образ, разкриват сложната взаимовръзка между твореца и изкуството.“
Самият Вежди Рашидов на откриването на изложбата в частната си галерия разкри, че му предстоят още вернисажи. Пред многобройните си гости от политическия, научния, бизнес и културния елит той посочи, че е пълен с творческа енергия.
"Подготвям се за голяма изложба по повод 75-я ми рожден ден в началото на декември догодина", заяви той.
И обеща да покаже невиждани досега свои творби!
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com