Уникална триъгълна кула откри в Дома на двуглавия орел екипът на д-р Филип Петрунов от НАИМ-БАН. Той заедно с Виолета Кирякова от НИМ проучват Кокалянски Урвич.
ВИЖ ОЩЕ: Домът на двуглавия орел! Нов проект на НИМ
Кулата вероятно е построена в края на II или самото начало на III век, синхронно със строителството на Сердика I.
ВИЖ ОЩЕ: Малка принцеса разкрива тайните на Асеневци. Нова история
Откритите до момента най-ранни монети от този период на Кокалянски Урвич се отнасят към управлението на император Каракала (211 – 217). Структурата е преизползвана и през Средновековието, като са налице и преправки в градежа. Неговата суперструкция видимо се отличава от зидарията на по-ниско ниво, а документираната монета от времето на Исак II Ангел (1185 - 1195) насочва преправките от края на XII век.
ВИЖ ОЩЕ: Уникално откритие в Кокалянски Урвич. Променя историята (СНИМКИ)
Подобна дата кореспондира с направения и публикуван през 2024 година радио-въглероден анализ, който е с посочена радио въглеродна възраст на крепостната стена, до момента - 851 ±23 или ±23 години, около 1173 година, каза д-р Петрунов.
Пробата е анализирана в лабораторията SUERC AMS, SUERC-127820 (GU68252), University of Glasgow през 2023 година. Общите параметри на триъгълната кула все още не са уточнени поради значителният насип от деструкции в обема на проучваната площ, а разкопките ще продължат до 21.07.2025 година.
Този месец се реализират дейностите по проект на Национален исторически музей „Домът на двуглавия орел“, финансиран от Столична община по Програма „Култура“.
Според заложения план, археологическата дейност на терен е концентрирана в най-северната част на цитаделата, а мероприятията по социализация и осигуряване на достъпна среда за посетители са разгърната на територията на цялата цитадела, както и извън нея.
Поставени са нови указателни табели, които насочват посетителите към сайта https://kokalyanskiurvich.com, там те могат да открият допълнителна информация за архитектурните останки.
Следи от съвременни намеси се документират по цялата проучвана площ. Най-ранните от тях се отнасят към началото на ХХ век, когато трудови войски на Третата българска държава изграждат в периода 1910-1913 г. пътя София-Самоков и трасират път към крепостта. „
През 50-те или 60-те години на ХХ век успоредно с изграждането на сгради 1 и 2 са почистени пространствата около тях. В резултат на тази дейност, в проучвания участък се откриват множество човешки кости, неравномерно разпилени по терена, множество отпадъци от консервни кутии, буркани и капачки от бутилки.
Костните останки принадлежат на некропола на църква № 2.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com