На снимката горе: Кампанията "Чудесата на България" отличи за своята 15-а годишнина Н.В.Пр. Сливенския митрополит Арсений, проф. Казимир Попконстантинов, доц. Кръстина Панайотова, д-р Найден Прахов и председателя на Фондация "Созопол" Кирил Арнаутски. Наградите връчи вицепрезидентът Илияна Йотова
Първа литургия от 500 години насам ще бъде отслужена в манастирския комплекс на о. Свети Иван край Созопол. Това ще стане на 29 август и ще даде старт на религиозния и поклоннически туризъм, в центъра на който са мощите на Свети Йоан Кръстител, открити преди15 години на о. Св. Иван от именития български археолог проф. Казимир Попконстантинов.
ВИЖ ОЩЕ: Созопол пали искрата за 15 г. Чудесата на България
ВИЖ ОЩЕ: Тихомир Янакиев: Остров край Созопол може да стане световно бижу
Голямата новина съобщи Негово Високопреосвещенство Сливенски митрополит Арсений по време на юбилейната дискусия от кампанията „Чудесата на България“, организирана от общество „Културно наследство“ – българският представител на най-голямата и най-влиятелна европейска организация за опазване на културното наследство Европа Ностра и медия „Стандарт“ в морския град.
ВИЖ ОЩЕ: Йотова: Созопол е успешният модел как се пази наследството
ВИЖ ОЩЕ: Славка Бозукова: Созопол е духовната огърлица на Бранд Южно Черноморие
Домакин на форума бе кметът Тихомир Янакиев. Специално участие в дискусията взеха вицепрезидентът Илияна Йотова, зам.-министърът на културата Георги Султанов, зам.-председателят на БАН Щелиян Щерионов, народният представител Любиша Блажевски, големите археолози проф. Попконстантинов, доц. Кръстина Панайотова, гл. ас. д-р Найден Прахов.
ВИЖ ОЩЕ: Георги Султанов с голяма новина за остров край Созопол
Мощите на Кръстителя отново в София
Най-вероятно мощите на Кръстителя отново ще бъдат изложени за поклонение в храм-паметника „Св. Ал. Невски“ в София. Отправям молба за благословия заедно със Светия синод отново да организираме всенародно поклонение в София, обърна се към Негово Високопреосвещенство Сливенски митрополит Арсений Славка Бозукова, председател на Общество „Културно наследство“ и издател на „Стандарт“. Ще съдействаме с организация, благослови начинанието владиката.
ВИЖ ОЩЕ: Кметът на Созопол с екшън план за остров "Свети Иван"
ВИЖ ОЩЕ: Славка Бозукова с голяма награда от Созопол за Чудесата
Светата църква подкрепя инициативи като „Чудесата на България“
Намираме се в благодатните дни на пасхална радост. Преди дни изпяхме химна „Върви народе възродени“ заедно с нашата младеж, каза митрополит Арсений. И продължи: „Аз съм безкраен националист – безкрайно обичам моята България и нейната култура. Често говоря в моите проповеди, че създаваме консуматори. Да обичаш България означава да пазиш своята култура. Тя не е само минало, тя е настояще и бъдеще. Затова Светата църква подкрепя инициативи като „Чудесата на България“.
Мощите отиват и във Ватикана
Проф. Казимир Попконстантинов пък съобщи, че преди дни се е породила и идеята мощите на Кръстителя да бъдат изложени за поклонение във Ватикана.
Созопол - модел за опазване на Чудесата
Созопол създаде един от най-добрите модели как се съхранява културно-историческото наследство, заяви вицепрезидентът Илияна Йотова и допълни, че градът е сложил дълбок отпечатък върху световното наследство. Какво му липсва на модела Созопол, попита Йотова и даде отговора: „Подкрепа на националните институции.“
Вицепрезидентът посочи, че през 2025 г. отбелязваме две годишнини, формирали ни като народ – 1170 от създаването на глаголицата и 1160 години от покръстването на българите.
По повод съдбата на о. „Св.Св. Кирик и Юлита“ Илияна Йотова заяви, че вижда това свято късче земя като център на поклонническия туризъм и като средище за научни конференции.
Общината с екшън план за остров "Свети Иван"
Община Созопол вече действа с ускорени темпове за социализацията на остров „Свети Иван“. След като получихме част от него за управление, целта е островът на който се намират важни археологически находки да се превърне в атракция за културен туризъм и свободен достъп на посетителите.
Създадохме концепция, с която искаме манастирът на остров „Свети Иван“ на придобие завършен вид, който да бъде показван на жителите и гостите на Созопол, заяви още Янакиев. В плана влизат рехабилитация на кейовете и пътеките, които водят до светата обител.
Категорично искам да кажа, че няма да се разрушава работата на съществуващото фарово съоръжение, добави кметът. Според него достъпът до остров „Свети Иван“ няма как да бъде осигурен без воден транспорт. Все още не е ясно обаче дали общината ще закупи собствени корабчета.
Духовната огърлица
Созопол е духовната огърлица на Бранд Южно Черноморие. Това заяви Славка Бозукова, председател на Общество „Културно наследство“, която бе модератор на дискусията.
Музей на Черноморската цивилизация
Легендарният остров „Св. св. Кирик и Юлита“ край Созопол възкръсва за нов живот. Емблематичното Рибарско училище ще стане Музей на Черноморската цивилизация, островът пък ще е Център за подводна археология на ЮНЕСКО, съобщи заместник-министърът на културата Георги Султанов.
Министерство на културата и екипът на министър Мариан Бачев поставя „Св. св. Кирик и Юлита“ като свой изключителен приоритет. Работим за превръщането му във водеща туристическа атракция, не само за Южното Черноморие, но и за целия Черноморски басейн, подчерта Султанов.
Центърът на ЮНЕСКО
България кандидатства в момента Центърът за подводна археология да получи статут на международен център за подводна археология под егидата на ЮНЕСКО. Той ще отговаря и за Близкия изток, разкри гл. ас. д-р Найден Прахов, директор на Центъра.
Специални презентации на остров "Свети Иван" и на остров "Св. св. Кирик и Юлита" направиха двамата топ археолози, които проучват обектите - проф. Казимир Попконстантинов и доц. Кръстина Панайотова.
Созополчани ни боли, че двата острова още не са превърнати в културни атракции, каза проф. Щелиян Щерионов.
Нов амфитеатър и модерен киносалон
Държим съкровища, които се разпиляват. Рибарското училище е уникално. Там може да се изгради един огромен истински амфитеатър, да има и киносалон. Убедена съм, че ще стане световен център на културата и изкуствата, заяви и директорът на "Аполония" Маргарита Димитрова.
Конференцията бе открита с химна на Созопол, изпълнен от деца от града. Музиката е на Хайгашот Агасян.
Кампанията "Чудесата на България" раздаде юбилейни награди за 15-годишен принос към духовното и културно наследство на Н.В.Пр. Сливенския митрополит Арсений, проф. Казимир Попконстантинов, доц. Кръстина Панайотова, д-р Найден Прахов и председателя на Фондация "Созопол" Кирил Арнаутски. Наградите връчи вицепрезидентът Илияна Йотова.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com