Цените на пшеница, царевица и слънчоглед отчитат спад от началото на годината. "Обикновено през първото тримесечие тези култури поскъпват заради по-високите разходи на производителите.
За януари-март 2013 г. обаче цените им намаляха спрямо началото на годината", обясни изпълнителният директор на Софийска стокова борса (ССБ) Васил Симов. В края на март цената на хлебната пшеница на пода на ССБ се е понижила с около 20% спрямо началото на годината, до около 400 лв. за тон без ДДС. Антония Белопитова, директор на дирекция "Търговия и информация" на ССБ припомни, че в началото на 2013-а житото е струвало около 500 лв. за тон. На годишна база обаче цената е по-висока.
Подобно е положението и на големите пазари. От началото на 2013 г. цената на пшеницата в САЩ се е понижила със 7%, до 280 долара за тон, а в Германия е намаляла с 8%. Цената в Русия е около 338 долара, а в Украйна е на ниво 284 долара за тон, или с 13% по-ниска от началото на годината. "Търговията с пшеница на ССБ не е замряла. Не винаги сме имали сделки, но се радвам, че имаме информация за постигната цена", обясни Симов.
Антония Белопитова цитира данни на земеделското министерство на САЩ, според които прогнозата е за по-добра реколта от пшеница. Очакванията са за световно производство от 655 млн. тона, или с 2 млн. тона повече от прибраната реколта през миналата година. По-добра е и прогнозата за България - според щатското земеделско министерство производството у нас ще достигне 4.43 млн. тона, спрямо 3.96 млн. тона прибрана пшеница през 2012 г. Основания за оптимизъм дават благоприятните метеорологични услови и меката зима, коментира Антония Белопитова.
Българският министър на земеделието и храните проф. Иван Станков обаче каза вчера, че тази година зърнената реколта ще бъде по-слаба от миналогодишната, но намалението няма да е драстично. "Очакваме добра реколта, но специалистите по места дават информация, че не е добро състоянието на есенните посеви, защото имаше проблеми със сеитбата и по-късно влошени метеорологични условия. Така че очаквам да бъде по-слаба от миналата година", обясни Станков.
При царевицата обаче очакванията са песимистични. Последните прогнози са за световно производство от 854.1 млн. тона, при прибрана реколта от 882.3 млн. тона през миналата година. Именно това води и до по-стабилен тренд в цената на царевицата, но и тук се наблюдава спад от началото на годината. В САЩ стойността се е понижила с около 1% през 2013 г. до 301 долара за тон към края на първото тримесечие.
По последни данни цените "купува" в България са 340-360 лв. за тон без ДДС спрямо 400 лв. за тон в началото на годината.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com