София. В най-студените месеци през януари и февруари парното може да излезе без пари, ако се гори боклукът на София, вместо природен газ. Това показало предварително проучване на Топлофикация София, направено преди 2 години за използване на битовите отпадъци за алтернативно гориво в ТЕЦ с мощност 600-700 Мвт.
90-100 млн. евро ще струва изгарянето на 350 000 т. отпадъци, колкото генерира столицата в ТЕЦ. Това заяви Петко Милевски, бивш шеф на Топлофикация София по време на семинар за опита на Австрия при управление на битовите отпадъци.
Австрия използва енергията на 41 работещи инсинератора /ТЕЦ/, изгарящи отпадъци инсталации, планирани са още да заработят в близките години. България е избрала по-скъпия вариант да прави предварително механично биологично третиране на отпадъците в завод, да получава РТФ гориво , което да изгаря в ТЕЦ, смята Франц Нойбахер, консултант по отпадъците във Френското екоминистерство. Тогава изгарянето ще струва 200 млн. евро.
По-евтиният вариант, който е масова практика в Австрия , е домакинствата да предават разделно рециклируемите пластмасови, хартиени, стъклени , метални и биологични отпадъци, а в пещите на инсталациите да отива останалия боклук, който не може да се раздели.
В Австрия 60% от битовия отпадък се рециклира, а 40% отиват за изгаряне.
25 европейски столици, с изключение на Берлин имат заводи за директно изгаряне на боклука.
След 6 степенно пречистване на газовете от горенето, се получават емисии, колкото от 14 коли, съобщи Франц Нойбахер и посочи, че Виена се отоплява и решава проблема си с боклука с такава инсталация, която е в центъра на града.
София още може да се откаже от излишния завод на МБТ /Механично биологично третиране/, да събира разделно отпадъците и да изгаря направо останалия смесен боклук в ТЕЦ, смятат експерти от Австрийската агенция по околна среда.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com