Неочаквана изненада с еврото! Оставя горчив вкус

Свързана е с превалутирането

Неочаквана изненада с еврото! Оставя горчив вкус | StandartNews.com

Неочаквана изненада с еврото, която оставя горчив вкус, разкриха юристи и икономисти. Промени в Закона за платежните услуги и платежните системи за приемането на еврото се оказват в разрез с вече приетия Закон за въвеждане на еврото, тъй като на теория закръглят българския лев, коментираха юристи с богат опит в законодателството по паричната политика, цитирани от "Труд".

Спорните текстове са публикувани за обществено обсъждане в платформата Strategy, но вероятно спрямо тях ще има възражения и предложения за прецизиране на текстовете, при които 100 лева стават директно 50 евро, допуснаха и финансисти с парламентарна практика.

Как ще се превалутира? При превалутиране 2:1 потребителят е в по-благоприятно положение, показват изчисленията. Но е въпрос на тълкувания и гласуване в пленарна зала дали ще бъдем в по-изгодно положение при действителното въвеждане на еврото.

В новия Закон за въвеждане на еврото, който бе обнародван преди по-малко от месец в Държавен вестник  е посочено, че “превалутирането от левове в евро се извършва, като числовата стойност в левове се раздели на пълната числова стойност на официалния валутен курс, изразен с шест цифри с всичките пет знака след десетичната запетая”.

Нещо повече, този текст почива на Европейски регламент 1103/97, а “получената сума се закръглява до втория знак след десетичната запетая на базата на третия знак след десетичната запетая”.

Експерти коментираха, че превалутирането лев-евро трябва да се случи при курс 1,95583 лев-евро, но при представените за обществено обсъждане текстове се е ползвало за улеснение “кръгло превалутиране”.

Специалисти с многогодишна практика във финансови институции бяха категорични, че “подобно закръгляване виси във въздуха”, но вероятно се случва заради циркулиращи инструкции между институциите, които не са направени злонамерено.

В преходните и заключителните разпоредби на Закона за въвеждане на еврото не се предлагат промени в законови разпоредби, в които са посочени конкретни суми или стойности в левове, като например такси, ставки, глоби и имуществени санкции в административно-наказателните разпоредби на законите.

Но юристи коментираха, че в такива случаи се прилага “Принципът за автоматичност”, според който стойностите, посочени в левове, в съществуващите правни инструменти се считат за стойности в евро при прилагане на официалния валутен курс и в съответствие с правилата за превалутиране и закръгляване, определени в законопроекта.

Експерти посочиха, че тези разпоредби могат впоследствие да бъдат адаптирани към новата валута по инициатива на българските ведомства, но без това да поставя лицата в по-неблагоприятно положение.

Извън спорните промени, текстовете в Закона за платежните услуги и платежните системи предвиждат, че от датата на въвеждане на еврото в Република България ще бъде преустановено функционирането на оперираната от БНБ платежна система за брутен сетълмент в реално време РИНГС. Ще се осигури разпространението на незабавните плащания в евро.

 

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай
3 Коментара
123
преди 1 месец

Какво евро, каква еврозона, окаяните българи нямат питейна вода в чешмите си, те ми говорят за превалутиране в евро, явно бг е много зле в умствено отношение.....

Откажи
Симеон Симеонов
преди 1 месец

"...При превалутиране 2:1 потребителят е в по-благоприятно положение, показват изчисленията.". Не знам кой как смята, но в този случай 100 лв са 50 евро. Ако се превалутира по фиксинга /100 лв делено на 1.95583 лв/евро или дори по курс подава на чейндж бюрата 1.96 лв/евро/ потребителят ще получи 51 евро. Кое е по-благоприятно, за един приятел питам?!

Откажи
Попай
преди 1 месец

Математиката, макар и точна наука, май няма нищо общо с превалутирането. Политиците нямат левчета, иначе биха прецизирали текстовете.

Откажи