Варна. Голям интерес към изграждане на завод за електрически автомобили във Варна проявява мощна корейска компания. Това казаха от корейската агенция за насърчаване на търговията и инвестициите в България.
Делегация начело с Негово превъзходителство посланикът на Република Корея Чън Би-Хо беше на посещение във Варна, за да се срещне с представители на местния бизнес. В момента се водят разговори с евентуални партньори, а компанията от Южна Корея, която засега не се назовава е била на посещение във Варна още през март, за да направи предпроектни проучвания. Това каза директорът на агенцията Чеик Лим. Според него по всяка вероятност на първия етап от реализирането на проекта, автомобилите само ще бъдат сглобявани у нас, а по-нататък може да се пристъпи и към цялостното им производство.
Като се има предвид, че през тази година "Хюндай" представи първия си електрически автомобил, който се произвежда в Южна Корея, е много вероятно именно това да е марката, която ще завладее иновативния пазар на коли от Варна. Вече има и концептуален модел за производството на електроколи и с марката "Киа", която е също под шапката на "Хюндай мотор груп". Корейски компании имат интерес за участие в концесионирането или публично-частното партньорство за пристанищата във Варна и Бургас. Но засега се очаква да излязат условията на правителството за концесията на порта в морската столица.
Южна Корея е голям вносител на вино, но предимно от Франция, Италия и Чили. От "Самсунг" се интересували пък за строителство на пречиствателни станции и канализации по крайбрежието у нас, но очаквали новия закон за ВиК. Тази година има 250 % ръст на туристите от Корея в страната ни. Тя е посетена от 20 хиляди души, като броят им се очаква да бъде увеличен през 2012 г.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com