Два пъти по-богати сме, отколкото през 2004 г.

Два пъти по-богати сме, отколкото през 2004 г. | StandartNews.com

София/Варшава. За девет години нетното финансово богатство на домакинствата от Централна и Източна Европа, включително и българските, е нараснало повече от два пъти. Сега гражданите от тази част на Европа разполагат със 780 млрд. евро. Въпреки това сме доста по-бедни от развитите европейски държави.

Това сочи проучване на УниКредит за региона, изготвено за годишната среща на Европейската банка за възстановяване и развитие във Варшава. То беше представено от Джани Франко Папа, директор на Уникредит за ЦИЕ.

Според него богатството на хората от региона ще расте главно от спестявания и инвестиции. Анализите показват, че в годините на кризата хората са прехвърлили парите си банките и в стабилни валути. Проучването сочи обаче, че вече се забелязва пренасочване към взаимни и пенсионни фондове и застрахователни продукти.

Според Кармелина Карлуцо от дирекция „Стратегчески анализ" на банката този процес ще е умерен и паричните активи ще си останат най-предпочитани. Ще продължи и ръстът на жилищните кредити, което се отчита и от БНБ за последните месеци. Те ще се увеличават по-бързо от потребителските. За периода 2008 - 2013 ипотеките са нараснали с 2,8%, а потребителските заеми само с 0,8% (Данните са общо за ЦИЕ).

Банките обаче остават основен финансов посредник и дори се предвижда да увеличат тази си роля, прогнозира Карлуцо.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай