Дигиталната банка няма да изяде реалната

Дигиталната банка няма да изяде реалната | StandartNews.com

Нужен е баланс между хората и машините, посочиха участниците във финансовия форум "Иновации"

Дигиталното банкиране няма да изяде традиционните банкови клонове, стана ясно от изказванията на участници по време на финансовия форум "Иновации 2017". Така те обориха известната фраза на Бил Гейтс - "Banking is necessary. Banks are not!" /"Банкирането е необходимо, банките - не"/.

"Хората вярват в банките, във физическите клонове. Затова банкирането едва ли ще стане само дигитално", коментира Георги Конов, партньор в McKinsly, Дубай. Той посочи, че FinTech компаниите /хибридна форма между финанси и технологии - б.ред./ са вложени 50 млрд. долара за последните 5 г. Променил се е начинът на банкиране. Проучване сред топ 100 на банките показва, че половината от тях /52%/ смятат за приоритет партньорството с FinTech компаниите.

Изпълнителният директор на "Пощенска банка" Петя Димитрова посочи, че само през 2017 г. са раздадени 2 млрд. лева кредити от небанкови институции, което е 16% растеж на годишна база. Това е станало с помощта на дигитални услуги и използването на банкови карти. "Нужно е партньорство или придобиване, защото това ще спести разходи и ще даде добър продукт на крайния клиент", каза Петя Димитрова. Тя също посочи, че клоновете не са отживелица, а ще се дигитализират и ще се приспособяват към новата среда. " FinTech компаниите са от няколко години и не се ползват с такова доверие като банките", каза още тя.

"Светът е доларов. Посредниците купуват, продават и остойностяват доверие. За долара от една страна имаме ФЕД, а от другата - самолетоносачи, които вършат работа, където се наложи. Чакайте FinTech компаниите да си купят самолетоносачи и тогава ще говорим", категоричен бе и шефът на УниКредит Булбанк Левон Хампарцумян. Според него е архаично да се търси свръхрегулация за личните данни. "Сега навсякъде могат да те снимат, сканират и опишат в 3D. Ето че хора, които са си сложили мустачки преди 8 г., сега си губят работата заради снимки. Така че да не прекаляваме със свръхрегулациите", каза Хампарцумян.

"Трябва да има баланс между хората и машините", добави и Диана Митева, изпълнителен директор на Банка ДСК. Тя даде пример с голяма австралийска банка, която продава кредити напълно дигитализирано. Но нейни клиенти на възраст между 27 и 34 години настоявали да видят непременно човек, за да са спокойни, че ипотеката на дома им е в сигурни ръце.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай