София. Депутатите от следващото Народно събрание ще имат двоен късмет. Първо ще влязат в сегашната сграда на парламента след основен ремонт, а към средата на мандата си ще са първите, прекрачили прага на ултрамодерната нова заседателна зала в бившия Партиен дом.
Тя ще може да се сравни по красота само с Райхстага в Берлин и сградата на Валонския парламент в Брюксел. Екипът на арх. Владислав Николов, чийто проект спечели първото място с идейната концепция за ремонт на зала "Св. София", вече изготвя работните планове. До 19 септември ще бъдат ясни всички сметки по реалните строително-монтажни работи и още в началото на октомври ще бъде пусната обществена поръчка за фирма изпълнител. Един от любопитните детайли е стъкленият покрив, под който ще заседават депутатите.
Целта е да съхраним великолепните каменни детайли и в същото време да направим пленарната зала сред най-модерните в Европа, каза за "Стандарт" арх. Николов. Специално стъкло с дебелина 5,5 см ще предпазва депутатите от жега и шум, а в същото време ще им разкрива небесна гледка, докато спорят и гласуват. Стабилна метална конструкция в трапецовиден план ще държи стъклата, през които избраниците ще виждат преминаващите самолети, но няма да чуват и звук от двигателите им. Прогнозната стойност на ремонта е около 12 млн. лв., а фирмата, която ще спечели проекта, трябва да е готова с прерязване на лентата до 2 г. от началото на строителните дейности.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com