Корупцията и престъпността остават проблем №1 за България

Годишният доклад на ЕК ни зададе 6 конкретни препоръки

Корупцията и престъпността остават проблем №1 за България | StandartNews.com

Брюксел

Борбата с корупцията по високите етажи и организираната престъпност в България все още не носят необходимите резултати, посочва новият годишен доклад на ЕК по Механизма за сътрудничество и проверка. Същевременно страната ни трябва да продължи изпълнението на стратегията за съдебни реформи.

В документа се отбелязват трайната политическа воля и ангажимент на българското правителство да продължи изпълнението на стратегията за реформа. "България продължи да провежда реформи в съдебната система, укрепи законодателството в областта на конфликта на интереси и започна структурна реформа в полицията и системата на наказателните съдилища. Ръководството на съдебната власт все още трябва да покаже истински ангажимент по отношение на съдебната реформа.

В доклада се заключава, че спешно са необходими съществени подобрения в отчетността и професионалната практика в съдебната власт и разследващите органи, за да се постигнат убедителни резултати в борбата с корупцията и организираната престъпност. Важно е да се постигнат реални подобрения по отношение на назначенията, оценяването и уменията в съдебната система и да се изградят ефективни структури за разглеждане на делата, свързани с организираната престъпност. Приемането на нов закон за отнемане на имущество ще бъде от голямо значение за подобряването на защитата срещу организираната престъпност и корупцията.

През следващия период ще е необходим постоянен ангажимент за изпълнението на реформите в законодателството и структурите, за които е взето решение от миналото лято насам. Национален приоритет за България следва да бъде незабавното продължаване на изпълнението на стратегията за съдебни реформи и предприемането на по-нататъшни действия за основно реформиране на съдебната система.

Следващият годишен доклад за оценка по механизма за сътрудничество и проверка ще бъде представен през лятото на 2012 г., като Комисията ще направи цялостна оценка на напредъка, отбелязан от България в рамките на МСП от присъединяването й. В контекста на тази оценка Комисията може да представи целесъобразни предложения. В тазгодишния доклад са включени редица конкретни препоръки, за да се помогне на България да се подготви за тази цялостна оценка.

В рамките на механизма за сътрудничество и проверка за България бяха зададени следните показатели:

1. Приемане на изменения в Конституцията, които премахват всички двусмислия по отношение на независимостта и отчетността на съдебната система.

2. Гарантиране на по-прозрачен и ефективен съдебен процес чрез приемане и прилагане на нов Закон за съдебната власт и на нов Граждански процесуален кодекс. Докладване за въздействието на тези нови закони и на Наказателно-процесуалния кодекс и Административнопроцесуалния кодекс, преди всичко върху досъдебната фаза.

3. Продължаване на реформата на съдебната власт с цел повишаване на професионализма, отчетността и ефективността. Оценяване на въздействието на тази реформа и публикуване на резултатите всяка година.

4. Провеждане на професионални и безпристрастни разследвания по обвинения в корупция на високо равнище и докладване за тях. Докладване за вътрешни проверки на публичните институции и за огласяване на имуществото на високопоставени длъжностни лица.

5. Вземане на по-нататъшни мерки за предотвратяване и борба с корупцията, особено по границите и в местното управление.

6. Прилагане на стратегия за борба с организираната престъпност, която се съсредоточава върху тежките престъпления, изпирането на пари, както и върху системното конфискуване на имуществото на престъпниците. Докладване за нови и текущи разследвания, повдигнати обвинения и присъди в тези области.

АСН

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай