ДПС - Ново начало може да има председател на парламента, премиер, вицепремиер, вицепрезидент
- Госпожо Андреева, как оценявате поведението на основните политически партии у нас и техните лидери в края на активния сезон?
- В сравнение с кризата, продължила 4-5 години наблюдаваме стабилизация и връщане на политическия живот в институциите на държавата. Имаме редовно правителство, което следва национална и стратегическа цел - присъединяването към Еврозоната. А колкото и различна да е по идеология, управленската коалиция стои доста устойчиво на ниво правителствени решения. Тя има силен подкрепящ партньор в лицето на ДПС - Ново начало. От друга страна опозицията е много разнолика. Тя е на двата полюса и както виждате, е доста гласовита - и на площада; и в парламента; и в редица вотове на недоверие, които сами по себе си не носят никаква алтернатива.
- А как би могло либералното у нас да излезе от кризата? Протестите на ПП стават все по-рехави, докато в обществото се затвърждава мнението, че тази партия е свързана с корупционни практики.
- В първия момент протестът беше един вид защитна реакция на ПП срещу ударите, които понасят заради собственото си управление. Колкото и да претендират, че са репресирани, те са уличени в практикуване на корупция. Това, разбира се, предстои да бъде доказано в съда. Протестът е изчерпан в политически смисъл. Защото виждаме, че проблемите пред правителството и държавата са едни, а съвсем различен е дневният ред на ПП.
Правителството стои стабилно на европейската сцена, с добри очи гледат на него и от Щатите. На трето място ПП говорят за диктатура и репресии, но всщност нямаме белези нито за едното, нито за другото.
- През седмицата кабинетът поиска от ЕК нови 653 млн. евро по Плана за възстановяване и устойчивост. Това не е ли е знак, че ни управляват политици със самочувствие и замах?
- Най-големият знак, който получи правителството, беше конвергентният доклад. Това означава признание за развитието на икономиката, на управлението на държавата ни, че сме изравнени с високите стандарти на държавите в ЕС. Но правителството има много трудни задачи. Големите предизвикателства пред днешна Европа са свързани със сигурността, с външно-политическите събития. Преди дни България закупи нов комплес от оръжия. Така, че правителството преследва стратегическите държавни цели, докато опозицията дори не смее да седне на една маса с него. Защото би се компрометирала.
От една страна ПП-ДБ имат желание да участват във вота на недоверие към кабинета, заедно с кръга на Доган. Но те не смеят да се обединят заради собствената си електорална поддръжка. ПП беше изправена пред големия риск да изчезне напълно. Сега колеги анализатори твърдят, че те се мобилизират. Но вижте, не е много легитимно да протестираш срещу Росен Желязков, чийто рейтинг се вдигна. Така, че проблемът на протеста се заключва вътре в самия протест.
Либелалната общност трябва да се пречисти и да покаже ново лице.
- Как стои "Демократична България" в тази конкретна ситуация?
- Те са в деликатно положение, техният електорат е изключително остър по отношение на всякакво сътрудничество с проруски партии. Ядрото им понякога става по-фанатично от самите лидери. Припомням, че те участваха в избора на президента Румен Радев - в по-слаба степен при първия му мандат и официално при втория. Те гарантираха неговото издигане. Виждаме, че ПП загуби мощта си от вълната на протеста от 2020 г., компрометира идеята с която влезе в политиката, че ще е антикорупционна формация, която носи новия морал на младите. Всичко това, минавайки през тяхното управление, се срина. Не е съвсем ясно обаче, как биха се разпределили гласовете между ПП и ДБ и при нови парламентарни избори.
- Тоест, можем да допуснем, че част от хората, които от ДБ са отишли в ПП, ще се върнат. Така ли?
- Има такъв процес. Защото в началото на появата си ПП изсмукаха гласовете на ДБ и тогава "Демократична България" беше принудена от обстоятелствата да влезе в съюз с "Промяната". Така, че в тази коалиция става въпрос за взаимно-изгоден интерес на електорално ниво, а не за идеологическа близост или ако щете за управленска стратегия. Защото те по много знакови гласувания в парламента реагират различно.
- А има ли смъсъл да си говорим за бъдещето на президента Румен Радев и евентуално разбъркване на картите на политическата сцена?
- Това като теза можеше да го говорим преди една година. Влиянието на Радев като проценти пада, а от друга страна позицията му по приемането ни в Еврозоната и неговата критика срещу това го позиционира много ясно в евроскептичния спектър. И всъщност битката, която той ще води, ще бъде с Костадин Кастадинов и другите малки проруски формации. Така, че Радев може да лидира процеси в това пространство, което и без това не е особено влиятелно. Но има и един въпрос - дали част от либералната коалиция или цялата, не биха се съюзили с партия на Радев ако той влезе в парламента?
- Предстои за видим. А каква е ролята на ДПС - Ново начало и лидера Делян Пеевски за стабилността на правителството?
- Голямата критика към ДПС - Ново начало и Пеевски, идваща от средите на протеста, бе че едва ли не той провежда проруска политика. Но през седмицата видяхме, че партията подкрепи в парламента Декларацията в подкрепа на Украйна. ДПС - Ново начало няма никакво колебание относно положението на България в геополитически план. Както виждаме, ДПС изпълва със смисъл името си Ново начало. Те вече са в много по-различна светлина от тази, в която бяха под лидерството на Доган.
- Вие дори казахте наскоро, че за първи път от създаването си преди 35 години, партията може да претендира да излъчи министър-председател.
- Да, като водеща партия в държавата, ДПС - Ново начало може да получи и възможността да излъчи председатал на парламента, а защо не вицепрезидент, вицепремиер и т. н. Пеевски открито заявява една такава амбиция, говорейки че вотът, който седи зад ДПС - Ново начало е силно етнически изразен и може да се позиционира в една съвременна България в Европа от 21-ви век. Защото Доган държеше етническия си електорат далеч от големите публични позиции в държавата. Докато Пеевски работи за хората и показва това чрез действията си.
- Има ли шанс Ахмед Доган в плановете си за нов партиен проект?
- Доган трябваше да се оттегли от политиката с почести. Той беше лидер десетилетия наред и се самозабрави, участвайки в политическите процеси в България. Няма шансове за него тепърва да прави партия. Може да разчита на остатъчните си контакти в АЛДЕ. От друга страна той колаборира много успешно с Радев. Но проект на Доган няма шансове да влезе в Народното събрание. Не за друго, а защото електоратът му го изостави и припозна в Пеевски новия лидер. Той заявява високи амбиции, а хората следват по-силния.
- В компанията на Доган са хора, разследвани за купуване на гласове и с обвинения за злоупотреба с европейски средства.
- Мисля, че амбицията за нова партия не е на Доган, а именно на кръга, който описвате. Защото на тези хора им трябва политически чадър, в противен случай те ще попаднат под ударите на закона. Те бяха обвинени, че експлоатират партията си в името на собствения им успешен бизнес.
- На този фон какви конфигурации е възможно да видим на президентските избори в края на следващата година?
- Със сигурност ще имаме една силна демократична кандидатура и такава, която ще представлява проруските партии. Дали ще се кандидатира вицепрезидентът Йотова, ще видим. Битката ще е за посоката, в която ще върви България. Защото президентът - който и да е той - има голяма роля при определяне на външната политика на държавата. Силният канидат ще бъде излъчен от средите на ГЕРБ. Говоренето на либералната общност за техен кандидат обслужва единствено идеята им да се мобилизират и съберат. Те обаче избираема кандидатура не могат да излъчат.
- А възможно ли е ГЕРБ-СДС, ДБ, БСП, ИТН и ДПС - Ново начало да имат общ кандидат?
- Да, ако се разделят по тази ос проевропейски и проруски партии, можем да видим едно такова обединение. Тук интересната ще е БСП. Те електорално вече не са толкова значими, но в рамките на кабинета "Желязков" се държат повече като европейски социалисти, отколкото като путинисти. Вероятно е да продпочетат настоящите си партньори много повече, отколкото да отидат в полето на Радев.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com