Бойко готов да спаси "Южен поток"

Бойко готов да спаси "Южен поток" | StandartNews.com

Премиерът иска "задачи" за Брюксел от депутатите, те се изпокараха

Отказът на Русия от проекта "Южен поток" ще е основна тема в днешния разговор между шефа на ЕК Жан-Клод Юнкер и българския премиер Бойко Борисов. Това съобщи самият Юнкер, цитиран от ТАСС. Той отказа да коментира решението на Русия. "Засега аз няма да говоря по този въпрос. Трябва да проведа консултации с комисарите, отговарящи за това досие, и ще се срещна с българския премиер Бойко Борисов, за да обсъдим тази тема", добави Юнкер.

Ако печалбите за България са в размер на 400 млн. евро годишно, колкото президентът на Руската федерация Владимир Путин заяви в понеделник, то пускането на проекта "Южен поток" би било изключително изгодно за нас. Това стана ясно от думите на премиера Бойко Борисов. "Бихме могли да инвестираме половината от сумата, която е около 1.5 млрд. лева, и след три години да започнем да си ги връщаме. Ако е такава печалбата, той става много изгоден, да се съсредоточим и да се опитаме да го спасим, щом е толкова изгоден", отсече той пред народните представители. Борисов вчера дойде в парламента, за да поиска от депутатите "задачи", които да отстоява и пред Европейския съюз, и пред Русия. От вчера министър-председателят е в Брюксел и ще има срещи с председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер, с новия председател на Съвета на ЕС Доналд Туск и с председателя на Европарламента Мартин Шулц. "Затова искам българският парламент да излезе с декларация, която да представя на партньорите ни", посочи Борисов.

Борисов отговори рязко и на изявлението на Путин за българския суверенитет. "Не приемам от Турция да ми се говори за суверенитета на България", каза премиерът. Той изрази позиция, че газопроводът ще бъде строен само при спазване на европейските правила. "Когато сме приемали договора за ЕС, ние ясно сме казали, че се съобразяваме с европейските директиви на това голямо европейско семейство. Трябва да се съсредоточим и да се опитаме да видим, щом е толкова изгоден за 400 млн. евро на година този проект, да го спасим. Да ми дадете тази възможност и от ваше име да имам зад гърба си решението на българския парламент или подкрепата му, да се опитаме да го спасим", каза Борисов.

Народните представители обаче се разцепиха 50:50 по темата. И в крайна сметка с един глас разлика отказаха дори да обсъдят проектодекларация, която да връчат на премиера. "За" гласуваха БСП, ДПС и "Атака", както и БДЦ, АБВ и двама от Патриотичния фронт.

Борисов посочи още, че в Брюксел ще настоява да разбере дали и как Гърция смята да строи газопровода, ако той мине през Турция, и дали ще бъде спазен третият енергиен пакет, заради който ЕК започна наказателна процедура срещу България. По думите му България би загубила и над 100 млн. евро годишно от транзита на газ, който пренасяме към Турция, ако "Южен поток" ни заобиколи.

На няколко пъти премиерът подчерта, че решението за спиране на строежа на българската територия е взето от предшественика му Пламен Орешарски. Което пък накара лидера на БСП Михаил Миков да обвини министър-председателя, издигнат именно от левицата, че се е поддал на натиск. Миков посочи, че "Южен поток" трябва да се строи, а минаването на проекта през Турция няма да ни осигури диверсификация, но ще загубим от таксите. "Поколенията няма да ни го простят", заключи соцлидерът. Съпредседателят на Патриотичния фронт Валери Симеонов се обяви против тръбопровода, като посочи, че цифрата 400 млн. евро е посочена единствено от Путин, като не е ясно дали тя е реална или не. Реформаторският блок пък се обяви за строеж, но при условие, че всички европейски правила са спазени, а България има икономическа изгода от това. РБ натовари Борисов и със задачата да лобира в ЕС за европомощ за интерконекторите с Гърция, Турция и Сърбия. Подобна позиция заеха и от ДПС, а АБВ защитиха пламенно проекта.

Все още имаме шанс, да не го пропиляваме

Сергей Станишев, президент на ПЕС

България е заплашена да загуби окончателно "Южен поток". За пореден път руският газ ще ни заобиколи, за да мине през Турция, както се случи и с проекта "Син поток" през 1998 г. Отново заради криворазбрано политическо надиграване. За съжаление за последните 20 години България не реализира нито един голям проект: АЕЦ "Белене", Бургас- Александруполис, "Набуко", VII блок на АЕЦ "Козлодуй", "Южен поток". Нито един. Всичко това поставя един голям въпрос: има ли България национално лидерство и българските политици чий интерес обслужват, ако така и не успяват да защитят националния? Дано българският премиер постави въпроса за "Южен поток" на предстоящите му срещи в Брюксел. Аз ще направя същото на високо ниво, защото все още имаме шанса България да бъде приемана като предвидим партньор, който последователно отстоява националния си интерес. В противен случай без "Южен поток" отново всички държави ще се окажем в ситуацията на несигурност на газовите доставки. Време е да престанем да тренираме любимия си национален спорт на обществено противопоставяне по повод стратегическите за България проекти. Надявам се в противоборството на русофили и русофоби най-накрая у нас да стане мнозинство групата на българофилите.

Патриотите се разцепиха за тръбата

Патриотичният фронт се разцепи в мненията си за "Южен поток". "Спирането на проекта е шамар за България от геополитическа гледна точка. Турция ни измества като енергиен център на Балканите", обяви съпредседателят и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов. По-рано от трибуната другият съпредседател на ПФ - Валери Симеонов, който е и лидер на НФСБ, заяви точно обратната позиция. "Вчера изгря слънце над България - един неизгоден за България договор ще бъде прекратен", каза той.

В зала депутатите на Фронта гласуваха цветно - двама подкрепиха разискването на декларация, един бе против, а шестима се въздържаха.

АБВ: Няма да сме брошка на властта

"АБВ дълбоко се възмущава от некоректното поведение на партньорите в управлението", заяви депутатът от Алтернатива за българско възраждане /АБФ/ Кирил Цочев. Той определи гласуването в пленарната зала на Народното събрание по въпроса за обща декларация по казуса "Южен поток" като фарс и добави, че случилото се поставя под съмнение и въпроса за останалите големи инфраструктурни проекти на България. Цочев подчерта, че с подобен маниер на работа в Народното събрание и при липса на енергийна стратегия България става енергийно зависим център и добави, че АБВ категорично продължава да брани националния интерес - ангажимент, който пое пред избирателите си. "Няма да играем ролята на брошка върху сакото на това управление. Ще имаме собствен облик и ще защитаваме националните интереси на обществото", посочи Цочев.

Съпредседателят на АБВ и зам.-председател на Народното събрание Росица Янакиева изрази надежда, че неприемането на декларацията по въпроса за "Южен поток" не затваря въпроса с енергийната политика. "На чии интереси направихме услуга днес в парламента, отказвайки да подкрепим една декларация?", запита тя.

Сърбия и Гърция очакват обрат

САЩ: Москва се отказа заради санкциите и слабата рубла

Сърбия и Гърция дадоха сигнали вчера, че се надяват проектът "Южен поток" да бъде възобновен. От отказа за изграждането на газопровода ще пострадат всички страни и затова Атина се надява решението по проекта да бъде преразгледано и той да бъде възобновен. Това мнение изрази пред ТАСС бившият гръцки заместник-министър на външните работи Спирос Кувелис, който е президент на Асоциацията за гръцко-европейско бизнес сътрудничество. "Мисля, че анулирането на каквито и да било крупни международни проекти води до това, че губят всички страни. Ако има възможност, би било добре този проект да бъде възобновен, доколкото страните от ЕС винаги имат нужда от дефицитни енергийни ресурси. Много е жалко, че в конкретния случай пострада проектът "Южен поток", но ние се надяваме в бъдеще това да се промени", посочи Спирос Кувелис. Междувременно сръбският президент Томислав Николич заяви, че Сърбия възнамерява да обсъди с Русия и ЕС отказа от строителството на "Южен поток". Той добави, че щетите, които страната ще понесе от спирането на проекта, са по-малки от тези, до които ще доведе въвеждане на санкции срещу Русия. "Играе се игра на котка и мишка между Запада и Изтока, а ние страдаме", заяви Николич. "Мисля сериозно да поговорим както с европейските, така и с руските си партньори", добави той.

Русия се е отказала от "Южен поток" заради санкциите и състоянието на икономиката си, заяви съветникът на президента на САЩ по национална сигурност Сюзън Райс. "Руската икономика показва негативна тенденция. Курсът на рублата падна с 37%, увеличава се изтеглянето на капитал, МВФ дава неблагоприятни прогнози", каза тя. Според Сюзън Райс "Южен поток" е важен проект, който най-вероятно няма да бъде реализиран.

Говорител на ЕК: Не сме страна по проекта

Брюксел
Владислав Пунчев, пратеник на "Стандарт"

Еврокомисията не е страна по споразумението за проекта "Южен поток". То е междуправителствено. ЕК участва в консултациите между страните и следи проектът да отговаря на европейското законодателство. Това заяви Анна-Каиса Итконен, говорител за климата и енергетиката на ЕК. Европейската комисия все още не е получила официално уведомление за спирането на проекта. "Все още имаме само изявление на руския президент Владимир Путин в Анкара и също бяхме изненадани. До момента нямаме нищо черно на бяло, че проектът е прекратен", каза Итконен. По думите й тук не става дума за някакъв емоционален момент, а за съвсем прагматична процедура, по която ако проектът е спрян и въобще отписан, тогава ЕК ще направи оценка за последствията - както за ЕС, така и за страните участнички в него - как ще се отрази евентуален отказ за реализирането му във вътрешноикономически план и върху съюза като цяло. Според говорителката редно би било да има уведомление не само от Русия, но и от ръководството на проектната компания, занимаваща се с изграждането на "Южен поток". Итконен подчерта, че ЕК не е страна по преговори "между например Русия, "Газпром" и България". Итконен уточни, че страни членки сключват двустранни споразумения и имат задължения по тези договори, но са длъжни също и да спазват европейското законодателство. Еврокомисарят Шевкович е поканил енергийните министри на 8 страни членки, имащи отношение към "Южен поток", да се включат на срещата на 9 декември в Брюксел, която в никакъв случай не може да се нарече екстремна и извънредна, а част от диалога между ЕК и Москва.

Плевнелиев: ЕК да реши

Европейската комисия трябва да има водеща роля по отношение бъдещето на проекта "Южен поток". Това заяви президентът Росен Плевнелиев на работна среща с посланиците на страните членки на ЕС. Държавният глава е подчертал, че ускореното изграждане на газовите интерконекторни връзки със съседните страни придобива особено значение за гарантиране енергийната сигурност на страната ни.

България по никакъв начин не може да бъде обвинявана за "Южен поток", коментира външният министър Даниел Митов. "България е казала ясно, че иска газопроводът да се изгражда по европейските правила и според българското законодателство, да бъде икономически изгоден. Ако проектът бъде прекратен, това ще стане едностранно от Русия", коментира Митов в Брюксел. Той научил от медиите за решението на Владимир Путин и страната не е уведомена по обичайните дипломатически канали. "Ако има добронамереност, използваш дипломатически канали. Онзи ден се видях със зам.-министър на външните работи на Русия, този въпрос не бе споменаван. Безкрайно съм учуден", каза Митов, цитиран от БТА. Той съобщи, че нашата страна ще използва дипломатическите канали за изясняването на ситуацията и отново заяви, че "България е суверенна държава, която си защитава интересите и работи по установените правила".

Борисов с ултиматум за договора, чака го до петък

Кога и колко ще печели България от "Южен поток"? Такава цифра няма!, посочи премиерът Бойко Борисов в Народното събрание. Той посочи, че "Южен поток" е минал през етапи, в които, включително и сегашното правителство, все още не може да се добере до договори. "Не знам предишните управляващи дали са ги чели. На нас все още не ни се дават. Бих помолил парламента да ни възложи, ако трябва, силово да ги вземем, за да мога да ви информирам какво пише в тези договори. Защото никой не е прочел цифра", каза Борисов пред депутатите. Въпросните споразумения се намират в "Българския енергиен холдинг", но представляват класифицирана информация, поясни по-късно министърът на енергетиката в кабинета "Орешарски" Драгомир Стойнев. И посочи, че той е чел договорите.
Борисов се закани да вземе споразуменията "с всички правомощия", които има, ако до петък те не му бъдат предоставени.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай