Предизборна секира удари "Южен поток"

Предизборна секира удари "Южен поток" | StandartNews.com

Петимата от ГЕРБ затварят златния кран на българската икономика

Политиката е концентриран израз на икономиката, учеше Карл Маркс. Всички войни и политически съюзи винаги са преследвали икономически цели.

Вчера този постулат като че ли обаче беше обърнат с главата надолу. На последното заседание на Европейския парламент политиката взе превес над всякаква икономическа логика. Без да му мислят много, 437 евродепутати гласуваха резолюция срещу изграждането на газопровода "Южен поток". Сред тях - и петимата членове на ГЕРБ, депутати от Европейската народна партия (ЕНП). Които забравиха, че преди всичко са българи и поставиха партийните си интереси над обществените. Странно, че сред тях е и ядреният експерт Владимир Уручев, за когото понятие като "сигурност на енергийните доставки" говори твърде много. Същият, който навремето най-активно се противопоставяше на Брюксел за предсрочното затваряне на малките реактори на АЕЦ "Козлодуй". Колко жалко! На всичко отгоре всичките тези 437 евроизбраници, сред които и "петимата от ГЕРБ", призоваха да се потърсят други източници за доставки на газ за ЕС.

Какво лицемерие!

Като че ли около ЕС гъмжи от газови находища и в Брюксел само се чудят откъде да доставят по-сигурни количества по-евтин природен газ. Може би вече бившите евродепутати ще разчитат на вече изчерпващите се залежи в Северно море? Или да клекнат пред несигурните политически режими в Северна Африка и ще похарчат стотици милиарди евро, само че вече не руски, а на европейските данъкоплатци, за да се построят още поне няколко газопровода по дъното на Средиземно море?!
Или ще инвестират стотици милиарди за изграждането на терминали за втечнен газ (LNG) по европейските пристанища? Само че откъде ще идва този втечнен газ и на каква цена? Тъй като страните от Арабския полуостров не могат да осигурят такива количества газ, остават Иран и САЩ. Да се предпочете обаче ирански втечнен газ пред руския е все едно

да се постави буре с барут до огнището

Да не говорим колко скъпо ще струва това. А ако трябваше да се доставя ирански газ по тръби - проектът "Набуко" отдавна щеше да е реализиран. Само че именно ембаргото срещу режима в Техеран провали този единствен проект за диверсификация на доставките на газ за България. Така че иранското синьо гориво си остава далечна илюзия. Тогава може би Брюксел ще разчита на превоз на LNG с танкери от САЩ. Пълна глупост! Дори и за най-големите оптимисти е ясно, че краят на т.нар. шистова революция в САЩ не е далече, а първото нещо, което Чичо Сам ще направи, е да запази залежите за себе си, както вече го направи и по отношение на нефта през ХХ век.

В такъв случай сигурни доставки на големи количества природен газ на икономически обоснована цена ЕС може да очаква само от Русия. Затова решението на Европарламента е харакири за самата Европа.

Наистина що за дивотия е последното решение на последното заседание на евродепутатите преди изборите?
Около мегапроекта "Южен поток" от самото начало се вихри единствено политика. Самият той е рожба на политическата война между Киев и Москва. Единствената цел на уникално скъпия проект (63 млрд. евро) е да заобиколи несговорчивата Украйна и да осигури доставките за Югоизточна и Централна Европа. Същата беше и логиката и за изграждането и на "Син поток", и на "Северен поток".
До какво ще доведе решението на Европарламента?

Ако напрежението между Москва и Брюксел не се задълбочи и не доведе до пълно спиране на газовите доставки от Русия през Украйна и по "Северен поток" - до нищо съществено за почти всички страни от ЕС. С изключение на България, която единствена от Общността е над 90% зависима от газовите доставки от Русия. И ще продължи да бъде, защото резолюцията на Европарламента уби и последната ни надежда за диверсификация ако не на източниците, то поне на трасетата за доставка на природен газ. С това "петимата от ГЕРБ" и колегите им от ЕНП на практика лишиха България от сигурно енергийно бъдеще, от гарантирани приходи от транзитни такси на обща стойност около 2.8 млрд. евро до 2043 г. и от работа за 5000 българи, повечето от които жители на най-бедната част на ЕС.
И поне трима от "петимата от ГЕРБ" точат зъби да бъдат избрани за нов мандат в Европарламента.
Кой българин ще гласува отново за тях?

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай