Голяма промяна с бързите кредите следва от решение на Съдът на Европейския съюз. Той излезе с постановление по дело C‑337/23 по въпрос на Софийски районен съд за бързи кредити, с което се потвърди българската съдебна практика, че възнаграждението на поръчителя/гаранта трябва да се включи в ГПР и общата дължима сума по договора за потребителски кредит.
Ако възнаграждението не е включено – договорът за кредит е недействителен, а потребителят дължи само чистата стойност (това което е получил), като всичко останало подлежи на възстановяване, съобщават от Асоциация "Активни потребители".
Голяма част от небанковите финансови институции (т.нар. бързи кредити) изискват от своите потребители да осигурят поръчителство от трето лице или банкова гаранция като обезпечение по договора за потребителски кредит и ако такъв не бъде осигурен, кредитът може да не бъде отпуснат или се начислява (незаконно) неустойка в огромен размер. Така кредитът се оскъпява в пъти като има случаи, в които общата цена достига до 400% над размера на главницата.
Съгласно българското законодателство кредиторът трябва точно и ясно да посочи размера на годишния процент на разходите и общата дължима сума по кредита, в противен случай договорът за кредит може да бъде обявен за недействителен и кредиторът да бъде лишен от печалба по кредита – потребителят ще върне точно толкова, колкото е получил.
При всички случаи, когато потребителят е бил задължен с клауза в договор (или общи условия) да сключи договор за поръчителство с трето лице, този разход трябва да бъде отразен в ГПР и обща дължима сума (в този смисъл е съображение №6 от решението на СЕС по дело C‑337/23).
Практиката показва, че финансовите институции държат до последно да получат своите пари, включително възнаграждението за поръчител, и не се отказват дори при опити за „убеждаване“, затова най-ефективният и доказан метод, да си върнете надвзетото е чрез съдебно производство срещу тях.
Асоциация „Активни потребители“ разполага с юристи с практика с делата срещу бързите кредити и води безплатно дела за материално затруднени лица.
Някои фирми за бързи кредити рекламират възможността кредитът да бъде отпуснат ВЕДНАГА или ДО ПЕТ МИНУТИ, ако се избере опцията да бъде гарантирано чрез подбрано от кредитора трето лице. Ако не се избере тази опция, потребителят е изправен пред задължението да осигури банкова гаранция (в кратък срок около десет дни) или физически лица (в срок 24 ч. или три дни), най-често поне двама на брой с минимален доход поне 1500 лева НЕТО, без кредити, без забавяне по кредити и други подобни условия. Тези физически лица трябва да предоставят справки от работодател, НОИ, НАП, ЦРД и други места.
Някои от кредиторите стигат дотам, че дори да са изпълнени условията от тези физически лица, се оставя на субективната преценка на кредитора да избере дали да отпусне кредита.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com