Медицината изисква любов и себеотрицание

Медицината изисква любов и себеотрицание | StandartNews.com

Надпреварата за млад медик вече тече с пълна сила. "Стандарт" събира предложенията за най-добрите лекари до 40 г. у нас. Както и за болничните мениджъри, които им дават шанс да се развиват в България. Тримата първенци сред лекарите ще получат едногодишни стипендии в размер на 400 лв. месечно. Инициативата е част от кампанията "Млад медик" на в. "Стандарт", която се провежда заедно с Министерство на здравеопазването, Българския лекарски съюз (БЛС) и Дарик радио. Критериите, по които ще се оценяват кандидатите, са разработени съвместно с БЛС и Гражданска инициатива "Млади лекари за ново здравеопазване" и можете да ги видите на сайта ни - www.standartnews.com. Всички номинации пращайте на електронния адрес: [email protected]. Крайният срок е 15 август. Очакваме ги!

Д-р Димитър Кючуков е на 38 г., женен, с едно дете. Завършва медицина с отличие през 2000 г. в МУ-София. Оттогава насам работи в Клиниката по сърдечна хирургия към УМБАЛ "Св. Екатерина". От 2008 г. е асистент в катедрата по Сърдечно-съдова хирургия на МУ-София. През 2014 г. е зачислен за специализация по съдова хирургия.
Д-р Кючуков има 12 публикации в български и международни списания. Участва с 4 презентации на конгреси на Българската асоциация по гръдна, сърдечна и съдова хирургия, а с още 2 - на Световния конгрес по гръдна и сърдечна хирургия в Берлин през 2008 г.

Свеждането на пациента до клинична пътека не е от полза за никого


Оптимист съм за бъдещето на здравната система, казва кардиохирургът д-р Димитър Кючуков

- Д-р Кючуков, защо избрахте да учите медицина?

- От дете познавам добре лекарската професия, защото баща ми, д-р Иван Кючуков, е кардиолог, а майка ми е фармацевт. Не съм се колебал никога в избора си, напротив - за мен медицината е призвание и цел. Баща ми винаги е казвал, че най-важно за всеки човек е здравето му, защото здравият човек има мечти и възможност да ги осъществи. А болният човек има само една мечта - да е здрав, а осъществяването на тази мечта често не зависи само от него. Точно там е мястото на лекаря, да помогне на болния и да осъществи мечтата му да е здрав.

- Какво ви накара да се ориентирате към специалността, която сте завършили?

- Кардиохирургията е една от най-високоспециализираните области на медицината. Тя е тежка, с интензивна натовареност, често е свързана със ситуации на неотложна спешност. Интегрира високи технологии с фина хирургична техника.

Институцията, в която работя, УМБАЛ "Св. Екатерина", ми дава възможност за професионално развитие. Това е болницата, в която е започнало модерното развитие на кардиохирургията и никога не е правен компромис с качеството на работата. Резултатите ни не отстъпват на най-добрите световни стандарти. Прилагаме комплексен подход при лечението на всеки сърдечно болен пациент. Успехът ни зависи от общите усилия на лекари от различни специалности, най-вече кардиолози, анестезиолози, специалисти по образна диагностика и др. и работата ни е в екип, т.нар. харт тийм. Опитът за спасяването на всеки човешки живот е поемане на огромна отговорност към пациента и близките му, но носи голямо удовлетворение. Зачислих се специализация по съдова хирургия, въпреки че вече имам призната специалност по сърдечна хирургия, защото мисля, че това ще разшири професионалния ми хоризонт.

- Вярвате ли в Хипократовата клетва или смятате, че няма място за нея в комерсиализираното ни общество? Кой е най-важният принцип в нея според вас?

- Вярвам, че няма лекар, който да не изповядва принципите на Хипократ. Най-важният според мен е: Ще запазя живота си чист и свещен, както и моето изкуство

- Като лекар кои са най-важните професионални принципи за вас?

- За мен основният принцип на медицинската наука е: "Първо не вреди" (Primum non nocere).

- Какво мислите за здравната система в България? Дава ли тя достатъчно възможности за добро лечение и за нормално практикуване на медицина?

- Няма идеална здравна система. В България проблемите са много, но основно могат да се сведат до ограничен финансов ресурс, от една страна, и неефективното му разходване, от друга. Причините за това са комплексни и основно се коренят в дългогодишната липса на реформи в сектора. Свеждането на пациента до изолирано заболяване, до клинична пътека не е от полза за никого - нито за лекарите, нито за пациента, нито за здравната каса. Системата се претоварва и заработва неефективно. Вярвам, че хората, от които сега зависи здравето на българите и на системата, разбират проблемите и са на прав път с реформите, които предлагат.

- Смятате ли да останете и да работите в България? Защо?

- Да, смятам да остана в България. Удовлетворен съм от професионалното си развитие и съм оптимист за бъдещето на здравната система. Разбира се, хубавото е, че живеем в свят, в който пазарът на труда е отворен и алтернативи винаги съществуват, ако си конкурентоспособен.

- Кои са основните пречки пред младите лекари у нас?

- Всяка система създава ограничения. Моят съвет към по-младите ми колеги е да бъдат мотивирани и абмициозни, да не чакат да се промени системата. Никъде нищо не се получава наготово, медицината навсякъде изисква голяма степен на себеотрицание, любов към хората и професията. Вземането на диплома за лекар не е краят на тяхното развитие, точно обратно - дипломирането те поставя в началото на път който продължава цял живот и изисква ежедневно самоусъвършенстване и доказване. Знам, че казаното звучи като лозунг и до голяма степен вероятно е клише, но аз съм убеден, че е самата истина. Никой не може да попречи на един млад човек да преследва целите си.

- Какво искате да се промени в здравната система?

- Точният отговор на този въпрос изисква задълбочен анализ на състоянието на системата, което не е от моята компетенция и е предмет на институциите, които създават стратегиите за развитие на системата. За съжаление, само времето може да покаже дали са на прав път. Все пак мога да кажа, че създаването публични регистри, ако не за всички, то поне за високоспециализираните медицински процедури и аргументираният медицински контрол върху извършването им би било от полза.

- Какво бихте казали на хората, от които зависят промените?

- Пожелавам им да бъдат запомнени с добро.

- А на пациентите?

- Да пазят здравето си и да имат доверие на лекарите си.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай