Майкъл Кърст: Сега е моментът да кажете "да" на VII блок

Майкъл Кърст: Сега е моментът да кажете "да" на VII блок | StandartNews.com

Важно е да имате стабилно правителство, което може да взема решения, казва Майкъл Кърст

Майкъл Кърст е вицепрезидент в "Уестингхаус", отговаря за стратегията и външните работи за Европа, Близкия изток и Африка. Дни преди да подаде оставка, правителството на Пламен Орешарски сключи акционерно споразумение с американската компания за строеж на VII блок в АЕЦ "Козлодуй". В ексклузивно интервю за "Стандарт" Кърст обяснява каква е целта на визитата му у нас и какво ни предлага "Уестингхаус".

- Г-н Кърст, не за пръв път сте в България, вероятно не и за последен. Каква е целта на сегашната ви визита?

- Тук съм, за да се видя с колеги и да обсъдя с тях как да продължим с предоставянето на информация към новото правителство в България. Да започнем разширено представяне на проекта /б.ред. за VII блок в АЕЦ/, ползите от него и т.н. Не съм дошъл, за да влизам във вътрешни дискусии, свързани с правителството. Засега ще се ограничим със запознаването му с параметрите и аспектите на проекта. Да разберем как би следвало да комуникираме с новия кабинет.

- В последните дни на кабинета "Орешарски" бе подписано акционерно споразумение с "Уестингхаус", което не предвижда финансови ангажименти от страна на държавата и не съдържа инвестиционни ангажименти от страна на АЕЦ "Козлодуй". Така ли е?

- Абсолютно вярно. Няма финансово ангажиране на държавата и това, което правим в момента, е по силата на това споразумение, подписано през август, е да установим най-добрия начин за финансиране на проекта, а също и по отношение на доставчици - търсим повече български компании, които да се включат. Да разберем какви са екологичните изисквания, лицензионният режим и всички държавни разрешителни.

- Как "Уестинхаус" бе избрана да строи VII блок?

- Всички големи компании в света, изграждащи атомни мощности - "Росатом", "Арева", "Уестингхаус" и др., бяха поканени да направят предпроектно проучване за VII блок. Всеки даде оферта. Предишното правителство реши, че дизайнът, който предлага "Уестингхаус", е най-добрият за България, тъй като българската (електрическа) мрежа и изисквания са много специфични. Има само няколко реактора в света, които могат да се впишат в българския контекст. Освен това предишното правителство искаше диверсификация на технологията. Всичко това предлага "Уестингхаус" - различна технология, различен подход, различен източник на гориво. Затова бяхме избрани ние.

- С какво офертата на "Уестинхаус" е по-добра от тази на руснаците или французите?

- Дадох частичен отговор, но ще бъда по-прецизен. Френският реактор е 17 000 мегавата - много е голям и изисква допълнителна инфраструктура. Що се отнася до руския реактор - правителството ви искаше диверсификация на технологиите.

- Колко ще струва проектът?

- По принцип не говорим за цена, това е чувствителен търговски въпрос. Но вече сте видели в медиите цифрите, които няма да отричам - ние предвиждаме 5,3 млрд. долара.

- В какви срокове може да се реализира проектът?

- Всичко зависи от България. Предишното правителство даде индикация, че иска реакторът да се строи много бързо, изграждането да започне през 2016 г. или 2017 г. Още не сме разговаряли с новото правителство в България, така че трябва да разберем как би се вписал този проект в енергийната му стратегия. Ние смятаме, че България ще се нуждае от тази енергийна мощност около 2023-2025 г. За да го направим, предвид дългия разрешителен процес и издаването на лицензи, трябва да се заемем с това много бързо.

- Смятате ли, че новото правителство ще се придържа към споразумението, подписано от предишния кабинет?

- Надяваме се. Защото вярваме, че ползите са красноречиви. Важно е да имате стабилно правителство, което да взема решения. Защото атомната енергетика е стратегическо решение. Ако България избере "Уестингхаус", това ще е тотална промяна на средата заради голямата диверсификация. А що се отнася до Европа - всеки казва, че "Уестингхаус" е американска компания. Но повечето реактори в Европа са на "Уестингхаус". Започнахме във Франция, после в Испания, Белгия, Швейцария, Швеция. Така че няма основание да се говори, че американска АЕЦ ще има в България. Горивото пък идва главно от Великобритания. Имаме фабрики в Манчестър и Швеция. 60% от горивото в Европа идва оттам.

За нас е нужно да знаем, че има консенсус в страната за изграждането на допълнителна енергийна мощност. Защото блоковете V и VI трябва да бъдат заменени някой ден. И днес е добър ден да започне този процес, тъй като стомана, бетон и всички компоненти на изграждането са на исторически ниски цени. На исторически ниско равнище са и лихвите, което е още по-важно. Всичко това е най-големият фактор в определянето на стойността на всеки реактор, независимо чие производство е. Така че днес може да се възползвате от много атрактивно финансиране с нисък разход. Ако мислите, че имате нужда от тази енергийна мощност и че трябва да се направи до 10 г., трябва да се започне още сега и да се отиде в банката. Надяваме се, че правителството ще погледне всички данни и ще каже - това е добър проект, трябва да го реализираме. Ако искаме да започнем изграждането през 2016 г., то през 2014 г. трябва да сме готови с първия етап от реализирането на проекта. Ако се забавим - може би ще е късно и необходимата енергийна мощност ще излезе по-скъпо.

- Колко ще струва електроенергията?

- Зависи кога реакторът ще заработи, какво ще е финансирането и т.н. Възможни са 5 или 6 сценария. Но ако цената е прекалено висока, никой няма да се заеме да строи този реактор.

- Със сигурност сте направили и анализ на регионалния пазар за възможностите за износ.

- Това е въпрос, който България ще решава в бъдеще. Но ако България реши да изнася ток, ние сме убедени, че цената ще е осезаемо ниска спрямо сегашната, а и бъдещата в съседните страни, в частност Турция и Гърция.

- Обсъждано ли е финансиране и разпределение на капитала на проекта и обсъждани ли са договори за дългосрочно изкупуване на тока?

- "Уестингхаус" се съгласи на 30% дял от проектната компания, която ще строи VII блок. Финансирането ще е главно от български източници, но също и чрез нас. Чрез заеми, които ще вземе българската държава, или АЕЦ "Козлодуй", или БЕХ. Но крайният собственик на реактора ще е 100% България. Ние нямаме намерение да вземаме някакъв процент собственост от централата, след като приключим изграждането. Тук има други американски компании - АЕS, Контур Глобал и т.н., които имат процент собственост върху съответните централи. Ние искаме да осигурим изграждането на централата. Но след като приключим, я предаваме на България. И това е много добра възможност за България, защото най-големият риск при един атомен проект е строителната фаза. По време на този етап "Уестингхаус" има много отговорности - може да загубим огромна сума пари, ако не извършим работата в срок. Но щом изграждането приключи - даваме реактора на България и тя започва да печели. Ние няма да видим печалба от производството на ток. Но ние ще предоставим част от финансирането. Има американска експортно-импортна банка, както и японска такава. Ще ги използваме и двете. Тези банки могат да предоставят много атрактивни условия. Например американската банка потенциално може да се съгласи България да не плаща лихви. Както и за гратисен период на плащане от 5 до 7 години. България трябва да покрие актуалната стойност от реактора, да кажем 5,3 млрд. долара, но не трябва да плаща лихви по кредити за финансиране.

- Конкретни банки изявили ли са желание да участват с кредити?

- Когато има подкрепата на американското, японското и потенциално британското правителство за това финансиране, банките ще се съгласят на драго сърце.

- Ако България приеме "Уестингхаус" да строи VII блок, хипотетично може ли да се говори и за VIII реактор в бъдеще?

- VII блок може да работи с V и VI блок, но може да функционира и напълно самостоятелно. Не е нужно да е в двойка.

- Българите искат да знаят какво ще се прави с отработеното ядрено гориво.

- Ще се съхранява в България. Има директива на ЕС всички бъдещи атомни електроцентрали да съхраняват ядреното гориво в съответната страна и повече няма да го изнасят в Русия. Мисли се за изграждане на единно европейско хранилище. Съхраняването на отработеното гориво не е нещо, което буди притеснение. В редица страни има изградени хранилища на самите площадки на централите, които съхраняват горивото поне 100 г. напълно безопасно. Първо е по-евтино, но второ, което е и същественото - отработеното гориво също е източник на енергия. Повечето хора не си дават сметка, но след като е преминало през цикъла, то все още съдържа 90% потенциална енергия. Така че имаме още един източник на енергия, който е в самата централа.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай