Илинден донесе "мъртвака". Най-опасните дни

Как да се измъкнем от хватката на морето

Илинден донесе "мъртвака".  Най-опасните дни | StandartNews.com

Традиционно юли и август  са най-предпочитаните месеци за почивка на морето, но това е и периодът, в който нещастните случаи с фатален край, са най-много. Потвърждава го и черната статистика на спасителите и лекарите край морето. Много често причината е мъртвото вълнение, или „мъртвакът“, както го наричат местните.

Най-опасните дни

Най-опасни са дните между Илинден и Преображение, а 2-ри август /Илинден по стар стил/ не минава без жертви. Според народните вярвания след  този ден времето се "обръща", а лятото се преобразява.

Морските хора са забелязали, че мъртвакът трае нечетен брой дни - 3,7,9,11…, но е имало  години, когато не си е отивал и по 20 поредни дни.  Той може да се появи през няколко часа в един и същи ден.  Местните разказват, че и най-добрите плувци, рибари и дори спасители могат да станат жертви, ако са самонадеяни, но и че всеки може да се спаси, ако знае и спазва определени правила. Те наблюдават чайките и гларусите  и твърдят, че щом птиците  започнат да кацат по вълните, значи морето се е успокоило и няма опасни подводни течения и дънни ями.

За курортистите, които обаче не познават морето, мъртвото вълнение не е лесно за разпознаване. Опасността идва от това, че  то често се образува близо до брега и се забелязва по-трудно, отколкото, ако наблюдаваме морската повръхност от високо.

След ден-два лошо време, отпускарите нямат търпение да отидат на плажа и да се топнат в морето, но често остават неприятно изненадани, когато видят от спасителните кабинки да се вее червен флаг.

Причината е, че „мъртвата вълна“ се образува точно след лошо време, силен вятър и големи вълни с бял „гребен“. След  спирането на вятъра се получават течения, които се придвижват от брега към морето, въпреки че самото то изглежда спокойно и гладко. Реално  вълната е отдолу и е много мощна. Тя е остатък от онази, която е била преди това, но видимата част е изчезнала и това заблуждава неопитните плувци, разказват спасителите и посочва признаците, по които да разпознаем къде има мъртво вълнение.

Как да разпознаем „мъртвака“

На първо място това е  видим коридор от разпенена вода, който е перпендикулярен на брега.

Ако в непрекъснатата линия от приливни вълни се забелязват разкъсвания с широчина 5-10 метра, това също е знак за мъртво вълнение.

 Участък с пяна, морска растителност, балончета, който се движи от брега към открито море, също е знак за „мъртвак“.

Ако дори на плико морето започва да ви „дърпа“ и усетите силно течение, това е знак за мъртво вълнение.

Най-важното е да не изпадате в паника

 Дали ще попаднете в яма, дали ще усетите, че морето ви дърпа към дълбокото, или попаднете във водовъртеж, най-важното е да запазите самообладание.  Това е основно правило за оцеляяване в критична ситуация.

Вдигнете високо ръката си - това е знак, че бедствате

Огледайте се и, ако има хора наблизо, викайте за помощ.

Спомнете си, че мъртвото вълнение увлича навътре в морето, но не и към дъното. В повечето случаи ширината му е 10-20 м,  рядко стига до 50 м,  затова задължително плувайте успоредно на брега. Ако срещате голямо съпротивление, дори и плувайки паралелно на сушата, оставете течението да ви носи на повърхността.

Изключително важно е да се знае, че попаднем ли в мъртво вълнение, не трябва да се борим с него и да се мъчим да стигнем брега, колкото и близо да е той. Това е излишно хабене на силите и води до опасно изтощение.

Добре да се отдалечите от „мъртвака“ поне на 50-100 м и тогава да започнете да плувате към брега. Ако веднага поемете обратно, има опасност течението да се възобнови на същото място и вие да попаднете отново в него. То отслабва бързо, свършва там, където вълните достигат своя пик и започват да се разбиват, съветват спасителите.

Ако нямате умения на спасител, не се спускайте към човек, който се дави да го спасявате

Първата реакция на повечето хора е да се спуснат да помагат, когато видят някой в беда и често самите те стават жертви. Най-добре е да се подаде въже, дреха или каквото имате подръка, за което да се хване бедстващият. Ако наблизо има рибарски лодки, също трябва да се подава знак с вдигната ръка. Всеки рибар в лодката си има въже със спасителен пояс.

Често  мъртвото вълнение е причина за появата на водовъртежи и дънни ями, които са още една причина за повишено внимание на плажа.

При попадане във водовъртеж се отпуснете докато спре вихърът, и тогава плувайте под водата настрани, докато излезете от „фунията“.

При схващане на крака в морето е важно да се обърнете по гръб и да масажирате стегнатия мускул.

Избягвайте неохраняемите плажове

Колкото и романтични да са малките самотни заливчета, охраняемите плажове са най-безопасни.

Доверявайте се на спасителите, които имат информация и проверяват за мъртво вълнение. Съобразявайте се с цвета на флаговете, които поставят, за да гарантират, че ще се върнете от почивката си само с хубави спомени. Не се ядосвайте и не влизайте в конфликт с тях, ако надуват свирките и нервно ви приканват да излезете от водата. Бъдете сигурни, че не го правят, защото докато те са на работа вие се забавлявате, а защото често рискуват собствения си живот.

И още: след тежка вечер, обилно хапване и пийване, най-неподходящото лечение на махмурлука е да се гмурнете в морето или да се опънете на хавлията под жаркото слънце, предупреждават хората, които познават рисковете, които носи почивката на море.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай