Убийството на двама израелски дипломати в Ню Йорк беше спусъкът за нова ожесточена война между администрацията на Тръмп и един от най-известните американски университети – Харвард, който у нас беше качен на пиедестал по време на управлението на ПП. Знайни и незнайни политици влязоха във властта през последните 4-5 години само с показване на тапия от престижния университет.
В новия свят на Тръмп обаче дипломата от Харвард се превръща в история за всеки чужденец.
Администрацията на Тръмп анулира сертификата на университета за така наречената програма за студенти и посетители на обмен (SEVP). Именно тоди сертификат даваше право на Харвард да приема чужденци за обучение.
Тръмп не само забранява на университета да набира нови чужденци за обучение, но и задължава съществуващите да се прехвърлят в други или да напускат страната. В противен случай те ще загубят правния си статут.
Всичко това се случи, защото Министерството на вътрешната сигурност обвини университета, че създава "опасна среда" в кампуса. Както обяви министърът по вътрешната сигурност Кристи Ноем, Харвард толерира дейностите на "антиамерикански и протерористични агитатори", които тормозят и нападат студенти, особено тези от еврейски произход.
Възход на антисемитизма
На 22 май двама служители на израелското посолство бяха убити във Вашингтон. Млада двойка дипломати, които бяха на път да се оженят, бяха застреляни пред Еврейския музей след събитие, организирано от Американския еврейски комитет.
Убиецът бе задържан на място. Той се оказа пропалестински активист, маоист, 30-годишният Елиас Родригес от Чикаго. Когато бе задържан, Родригес скандира "Свобода на Палестина!".
Според американските медии САЩ преживяват възход на антисемитизма. През последните десет години броят на антисемитските инциденти в Америка е скочил с цели 900%. Основната причина за това ескалация на войната в Близкия Изток и операцията на Израел в ивицата Газа.
Един от огнищата на антисемитски настроения в страната са университетите, в които левите идеи са много широко разпространени и има огромен брой студентски организации, които подкрепят Палестина и се противопоставят на Израел.
На няколко пъти администрацията на Тръмп поиска Харвард да даде на правителството имената на студентите, участвали в пропалестинските протести. Университетът обаче отказа и след това последваха забранителни мерки.
Министър Ноем обясни решението за забраната си с думите: "Това действие не трябва да ви изненадва и е злощастен резултат от неспазването на простите изисквания за докладване от страна на Харвард. Последствията са налице и с решението се изпраща ясно послание до Харвард и всички университети, които искат да се радват на привилегията да приемат международни студенти, че администрацията на Тръмп ще прилага стрикно закона и ще изкорени злините на антиамериканизма и антисемитизма в обществото и кампусите."
Бившият губернатор на Южна Дакота също така обвини Харвардския университет в "насърчаване на насилието, антисемитизма и координация с Китайската комунистическа партия в кампуса му".
В отделно съобщение за пресата Министерството на вътрешната сигурност заяви: "Министър Ноем изпълнява обещанието си да защитава студентите и да забрани на поддръжниците на тероризма да получават облаги от правителството на САЩ".
Говорител на Харвард нарече действията на правителството "незаконни" и в изявление за "Гардиън" заяви. "Ние сме напълно ангажирани да поддържаме способността на Харвард да приветства нашите международни студенти и учени, които идват от повече от 140 страни и неизмеримо обогатяват университета и нашата нация. Тези ответни действия заплашват да причинят сериозни щети на общността на Харвард и нашата страна и да подкопаят академичната и изследователската мисия на Харвард."
Пипа Норис, преподавател по политика в Харвардското училище за управление "Кенеди", каза пред The Guardian, че "около 90 процента" от нейните студенти са чужденци, така че ако "вече не може да набира чуждестранни студенти, търсенето драстично ще намалее".
Подкрепата за демократите
Втората причина е, че Тръмп отдавна е хвърлил мерника на един от най-известните американски университети. Затова и антиизраелските речи на студентите са само един от поводите за атаката срещу университета. Президентът си има своите основания за това и то от години.
Факт е, че Бръшляновата лига (както се наричат най-влиятелните американски университети в САЩ) беше най-яростният политически противник на Тръмп. Академичната общност се обяви против Тръмп, а по време на изборите миналата година университетите и най-вече Харвард, открито подкрепяха демократите – първо Байдън, а после яростно защитаваха Камала Харис.
Тръмп няма как да го забрави.
След като печели изборите, една от първите неща, които направи, е да спре 2,2 милиарда долара федерално финансиране на Харвард, който се води за един от най-богатите университети от Бръшляновата лига.
Преди седмица администрацията на Тръмп спря още 450 милиона долара допълнителни безвъзмездни средства на университета през май. Тогава, назначената от Тръмп работна група за антисемитизъм посочи "колко радикален е станал Харвард" и нареди на университета да прекрати програмите си за многообразие, справедливост и приобщаване, да ограничи студентските протести и да разкрие подробности за приема на федерални служители.
В отговор университетът заведе дело срещу администрацията на Тръмп. Нещо повече - президентът на Харвард Алън Гарбър заяви, че "никое правителство – без значение коя партия е на власт – не трябва да диктува на частните университети какво могат да преподават, кого да наемат и в какви области могат да правят изследвания".
Златната кокошка
Независимо, че Харвард непрекъснато се анонсира като частен университет, след спрените пари от правителството в бюджета му зейна огромна дупка. Сега Белият дом отнема друг важен източник на финансиране от могъщия университет - плащанията от чуждестранни студенти.
В момента университетът обучава около 6800 международни студенти, голяма част от които имат визи F-1 или J-1, според университетските регистри. Международните студенти съставляват около 27% от общия брой студенти в Харвард.
Те идват главно от Китай, Индия, Бразилия, монархиите от Персийския залив и Европа. Всеизвестно е, че международните студенти плащат повече от американците и често избират най-скъпите програми. Затова Харвард активно привлича чужденци въз основа на финансов интерес.
Харвард не разкрива данни за студентите, така че е трудно да се каже от коя страна колко учащи са там. Но сега заплахата от депортиране от Съединените щати надвисва над всеки от тях. Американските медии, подкрепящи Харвард, цитират имена на деца на различни световни величия, които учат там. Една от тях е бъдещата кралица на Белгия.
Възелът се заплита
Ръководството на Харвард няма да се предаде без борба. То вече внесе жалба срещу решението на администрацията на Тръмп в съда.
Окръжният съдия Алисън Бъроуз временно спря разпоредбата. Постанови, че правителството не може да наложи забраната, като се мотивира с това, че висшето учебно заведение ще претърпи "незабавна и непоправима вреда", ако директивата на Министерството на вътрешната сигурност на САЩ влезе в сила.
Белият дом обаче също няма да отстъпи и вероятно ще усили натиска срещу университета, който, за съжаление, все по-малко се занимава с образование и все повече и повече - с политика.
Какво ще е бъдещето му, тепърва ще става ясно. Но още отсега от Харвард обявиха със съжаление и едни от печелившите в тази ситуация – Оксфорд и Кеймбридж.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com