София. Най-тежкото наказание у нас - доживотен затвор без замяна, трябва да бъде премахнато. Това заяви вицепрезидентът Маргарита Попова, която откри конференция "Помилването - репресия и хуманност в съвременните наказателни политики".
Според нея тази санкция е нехуманна и се конкурира със смъртното наказание. Попова припомни, че две поредни правителства предлагат тази промяна в Наказателния кодекс. Проектът е почти готов.
Попова посочи, че трябва да се погледне помилването като институт, който може единствено да коригира и да направи наказателната ни политика по-социална и по-хуманна, защото самото наказание така, както е регламентирано в НК не дава шанс на човека. А човекът е истинската и най-голямата ценност, отбеляза вицепрезидентът.
Наказателното право предвижда едно наказание, за което няма надежда, човекът не се отчита като ценност, няма цели на наказанието, които могат да бъдат постигнати и не могат да се поставят такива цели, защото на човека му се налага наказание доживотен затвор без замяна – липсва перспектива. И ние се питаме това ли е модерното, хуманно общество, което да дава шанс на човека, който стои в центъра на живота и който е единствената и най-важната ценност. Не е ли време по-европейски и хуманно да кажем, че няма място в наказателно правната система на наказанието доживотен затвор без право на замяна, заяви Попова.
Тя се обяви за въвеждане на единна европейска наказателна политика. В единна Европа трябва да има единен поглед и единен мониторинг на всички държави в ЕС по проблемите на корупцията, каза вицепрезидентът.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com