Здраве

Развръзката. Какво ново по случая "Даная"

Управителят на НЗОК се произнесе

Заради случая Даная Здравната каса въвежда нов ред за пътя на верификация на скъпоструващото лекарство NovoSeven. Темата бе обсъдена в парламентарната здравна комисия като на изслушването присъства и майката на Даная - 15-годишното момиче, което почина в "Пирогов" миналата година.

 

 

Неясноти в алгоритъма за верификация на лекарствата налагат въвеждането на новата амбулаторна процедура. Болница без договор с касата, която при нужда получава лекарството от друго лечебно заведение, според досега действащата нормативна уредба, след края на лечението на пациента няма ангажимент да деактивира медикамента и така в европейската верификационна система той е "свободен за ползване" - и на теория е възможно да бъде изнесен зад граница.

"Със сигурност е било възможно да има пропуски при контрола на лекарствата, затова бяха направени измененията в амбулаторната процедура", каза Момчил Мавров - подуправител на НЗОК.

Промените, чрез които се гарантира отчетност и проследимост на лекарството, се правят заради случая "Даная". Пред Здравната комисия майка ѝ Ани Стоянова, разказа отново за същестувавщите според нея пропуски в лечението на детето ѝ и поиска процедурите в болницата да се променят.

 

 

"След операцията аз по български реших, че трябва да дам някакви пари. Никой не ме е молил, никой не ми е казал "Трябва да платиш", мое решение. Извадих едни пари и му ги подадох. Знаете ли как разбрах, че детето ми е мъртво? Той извади парите от джоба си, беше ги сложил в ластиче и ги хвърли и каза съжалявам. Така разбрах, че я няма. В разговор с проф. Габровски, Димитров и други ваши колеги в "Пирогов", питайки сега, днес, ако дойде абсолютно същия случай като Даная, ще постъпите ли по същия начин - отговорът беше "да". За мен това крие риск", посочи Ани Стоянова.

"Всички протекли дотука проверки са завършили с констатация, които нямат препоръки и не са установили нарушение, с изключение на транспорта на медикамента", каза Николай Габровски - гл. координатор на Експертния съвет по неврохирургия.

По казуса "Даная" прокуратурата е образувала и досъдебно производство.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай