Големият удар върху стомана и алуминий. Митата на САЩ

Европа се готви да покаже мускули в новата търговска война

Големият удар върху стомана и алуминий. Митата на САЩ | StandartNews.com

Автомобилният сектор е основният губещ от 30-процентовите мита на САЩ
 

Белият дом потвърди преди дни, че президентът Доналд Тръмп подготвя въвеждане на 30% вносни мита от 1 август върху широка гама стоки от Европейския съюз. Мярката, обяснена като "необходима за защита на американските работници", предизвика незабавни и остри реакции от Брюксел и редица европейски столици. 

Реакцията на ЕС - ще покаже ли мускули?

 

Планът на Вашингтон бележи нов връх в търговското напрежение между САЩ и ЕС. Анализаторите предупреждават, че може да бъдат нанесени сериозни щети на индустрии като автомобилостроене, авиация, стомана, машиностроене, химическа промишленост, храни и напитки. Очакванията са, че засегнатите европейски компании ще загубят между 50 и 70 милиарда евро годишно от по-ниски продажби, а икономическият растеж на ЕС може да се забави с до 0,3 процентни пункта, ако мерките се задържат за повече от година.

Европейските политици демонстрираха твърдост и решимост да защитят интересите на си. Еврокомисарят по търговия Марош Шефчович предупреди: "30% мита биха направили търговията почти невъзможна. Ще направя всичко по силите си, за да предотвратя този свръхнегативен сценарий."

"Винаги сме били категорични, че предпочитаме решение чрез преговори. Това си остава така. Но сме готови да отговорим с пропорционални мерки, ако няма споразумение до 1 август", заяви председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен. 

"ЕС трябва да бъде готов за търговска война със САЩ. Комисията трябва да демонстрира решимост да защитава европейските интереси", призова и президентът на Франция Еманюел Макрон. Външният министър на Дания Ларс Льоке Расмусен го подкрепи: "Ако искаш мир, трябва да се подготвиш за война. Европа не иска търговска война, но трябва да покаже мускули."

Важни отрасли са застрашени

 

Експертите са единодушни, че автомобилният сектор ще поеме най-тежкия удар. Германия, Франция, Италия и Испания изнасят за САЩ автомобили и части за милиарди евро всяка година. "Американският пазар е ключов за немската автомобилна индустрия и подобни мита могат да доведат до загуба на хиляди работни места", казва Петер Шварц, икономист в "Дойче банк". По данни на Европейската асоциация на автомобилопроизводителите близо 15% от износа на леки коли от Евросъюза отива в САЩ.

"Зависимостта на германските производители от американския пазар остава значителна, особено за премиум марките", коментира Сабине Мюлер, анализатор в Института "Ифо". "Това може да доведе до съкращаване на продукцията и затваряне на линии в Европа", допълни тя. Дори американската компания "Тесла", която разполага със завод в Германия, предупреди, че "поскъпването на европейските компоненти може да забави плановете за разширяване на завода край Берлин".

Стоманата и алуминият също са на прицел. Мита от 30% биха направили европейската стомана неконкурентоспособна на американския пазар, посочват от компанията "Арселор Митал". "От 2018 г. насам секторът вече понесе сериозни щети от по-ниски тарифи. 30% ще са катастрофа", отбелязва Паскал Ген, генерален секретар на Европейската асоциация за стомана (Eurofer). В допълнение доставчиците на индустриални метали предупреждават за верижни ефекти върху строителството и машиностроенето.

Химическата промишленост също ще бъде засегната. ЕС е голям износител на фармацевтични и химически суровини, които участват в сложни вериги за доставки в САЩ. "Ако митата ударят и нашия сектор, това ще вдигне цените на лекарства и химически суровини на американския пазар, но за нас означава загуба на пазарен дял и затруднен достъп", отбелязва Франк Щайнер от BASF.

Хранително-вкусовият сектор е друг уязвим отрасъл. Европейските вина, сирена, зехтин и месни продукти се радват на значителен дял от пазара в САЩ, който ще се свие, ако бъдат обложени с нови тарифи. "Малките винарски изби и производителите на деликатеси са най-застрашени, защото нямат възможност да поемат такива разходи", посочва Алесандра Роси, икономист в италианската асоциация на производители "Конфагрикултура". По техни изчисления загубите за земеделците може да достигнат 3,5 милиарда евро годишно.

В авиацията рисковете също са сериозни. "Еърбъс" и доставчиците му вече са обект на американски мита заради спора по субсидиите с "Боинг". Новите мита ще влошат положението на европейския строител на самолети и на стотиците малки поддоставчици в Европа. В изявление до медиите "Еърбъс" предупреди, че "нови бариери ще навредят не само на нас, но и на хиляди американски служители, ангажирани с поддръжката и сглобяването на нашите самолети в САЩ".

Минната индустрия и износът на метали

 

Нещо, което до голяма степен засяга България е и фактът, че европейската минна индустрия също ще усети удара на митата. По-високите тарифи ще оскъпят износа на мед, алуминий, цинк и други метали за американския пазар, което ще свие търсенето и ще окаже натиск върху цените в Европа. По данни на Euromines САЩ е един от важните пазари за европейски добив на мед и олово. "Производителите ще трябва да се борят с по-ниски маржове и да търсят алтернативни пазари", коментира анализаторът от CRU Group Пол Робинсън.

България, която изнася сурови и преработени медни продукти и стомана за САЩ на стойност над 150 милиона евро годишно, също може да пострада, тъй като митата ще направят българските метали по-малко конкурентоспособни. Износът на машини, електрически съоръжения и вина от България също е изложен на риск при спад в търсенето в САЩ. По данни на Българската стопанска камара през 2023 г. САЩ са били петият по големина пазар извън ЕС за български стоки. "Най-големият удар за нас ще бъде в металите и електрониката", прогнозира Веселин Илиев от Българската стопанска камара.

Според последния анализ на S&P Global в случай на пълно въвеждане на митата, цената на европейския алуминий може да падне с до 10% през следващите шест месеца заради свръхпредлагане, а цената на медта да се задържи на по-ниски нива заради отслабнал износ. В доклад на Световната банка от юли 2025 г. се отбелязва, че цените на индустриалните метали вече са под натиск от глобално забавяне и нови мита само ще ускорят този спад. Според наблюдатели на швейцарската банка UBS до края на 2025 г. търсенето на мед в САЩ може да намалее със 7%, а това да намали с около 4% производството на такива метали в Евросъюза.

Прогнозите са категорични

 

"Една търговска война е загуба за всички - тя подкопава доверието, вдига цените и ограничава растежа", коментира Карстен Бжески от банка ING. "Преговорите трябва да продължат, защото алтернативата е болезнена и за двете страни", обяснява той.

Дженифър Маккиън, главен икономист за Европа в Capital Economics, също изрази тревога: "Американските мита ще натежат върху растежа на брутния вътрешен продукт в ЕС в момент, в който този растеж вече се забавя." Маккиън добавя и че бизнес доверието ще пострада. Прогнозата е за спад на индустриалното производство в ЕС с 1% в следващите 12 месеца, ако не се постигне споразумение.

"Това не е просто политически сблъсък. За бизнеса това са реални загуби и несигурност. Малките и средните предприятия са особено уязвими. При най-лошия сценарий европейската безработица може да се повиши с 0,2 процентни пункта", предупреждава и Флоранс Оберле, анализатор от Allianz Research,

Дългосрочните последствия също тревожат експертите. Освен прекия удар по износа, има риск от отлив на инвестиции и изместване на веригите за доставки. "Проблемът не е само в митата като такива, а в създадената несигурност. Компаниите отлагат проекти, а някои вече пренасочват производства към Азия", отбелязва Матиас Матисен от базираната в Брюксел изследователска организация "Брюгел".

"Това ще засегне не само двустранната търговия, но и ще нанесе репутационни щети на западния икономически блок", категорична е д-р Катарина Фон Бремер, професор по международна икономика в Хамбург.

Брюксел търси време

 

Въпреки твърдите думи от Брюксел, засега Европейската комисия се въздържа от незабавни ответни мита. По думите на фон дер Лайен "отлагането на ответните мерки е знак, че предпочитаме диалог". Тази позиция обаче може да се промени, ако САЩ действително приложи заплахата си. 

Предстоящото решение на Тръмп да наложи 30% мита поставя Евросъюза в трудна позиция - да избира между компромис, който ще бъде критикуван отвътре, и ескалация на търговска война, която може да струва милиарди. Секторите, които ще поемат тежестта, вече се подготвят за най-лошото, а Брюксел се готви да демонстрира единство и решителност. В следващите седмици ще стане ясно дали трансатлантическата търговия ще премине през най-голямото си изпитание от десетилетия.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай