София. Организацията на ООН за образование и култура ЮНЕСКО подготвя кампания за набиране на средства, разкри генералният директор Ирина Бокова в предаването "Събота 150" на БНР. Това става, след като САЩ замразиха 80 милиона долара от вноската си като протест срещу приемането на Палестина.
"Някои държави и правителства дават позитивни сигнали, че биха ни подкрепили. Разбира се, логиката на такава подкрепа на извънбюджетни средства е по-различна отколкото редовния бюджет и това би могло да ни помогне в краткосрочен план, а не в дългосрочен, но наистина е нещо, което ще направим. Обмисляме възможността да направим една такава кампания. Вероятно ще я лансираме в скоро време. В момента правим консултации с много държави, за да видим по какъв най-добър начин можем да се възползваме от такава подкрепа", заяви Бокова.
Ирина Бокова изрази надежда, че намаленото финансиране няма да застраши програмите на ЮНЕСКО, особено системата за ранно предупреждение от цунами в Тихия и Индийския океан. "При земетресението в Фукушима нашата система в Тихия океан беше задействана веднага и след три минути ние дадохме предупреждение, което спаси хиляди, ако не и милиони човешки животи там. Разбира се, имаше жертви, но те бяха в пъти по-малко благодарение на тази система. Това са и нашите аргументи пред американския конгрес когато казваме, че политическите въпроси, които се поставят не трябва да затъмнят това, което положително ЮНЕСКО прави за толкова много хора в света", обясни генералният директор на ЮНЕСКО.
САЩ спряха бюджетната си вноска за ЮНЕСКО, след като организацията прие Палестина за пълноправен член. Израел също замрази финансовата помощ за организацията. "Съществуването на законодателство в САЩ от преди 20 години, за съжаление, не позволи на администрацията да действа по друг начин освен да обяви суспендиране на финансирането в редовния бюджет. Аз предпочитам все още да разглеждам ситуацията като временна трудност. Ние в момента разглеждаме да всякакви икономии, които можем да направим до края на годината, за да намалим бюджетната дупка, която съществува. След нова година влизаме в новия цикъл и също така много внимателно ще разглеждаме програмите и това е шанс за организацията да се реформира и да стане по-гъвкава, но не омаловажавам в никакъв случай проблема. Той е много сериозен", коментира Бокова. Тя отрече информацията, че ще бъде спряно финансирането на ЮНЕСКО и от Канада.
"Току-що имах среща с канадския посланик, който опроверга слуховете, че Канада ще спре финансирането на ЮНЕСКО. Това, което външният министър обяви, което очаквам като официално писмо е, че Канада ще анализира и ще погледне бъдещите извънбюджетни програми за финансиране кой да финансира", обясни Бокова.
"САЩ направиха голяма грешка като се противопоставиха на приемането на Палестина не само като член на ЮНЕСКО, но и като член на ООН. Едно е да подкрепяш Израел през годините, но съвсем друго е да превръщаш тази подкрепа в наказание за цялата международна система, когато тя не заема американската позиция. Противопоставяйки се на световното обществено мнение САЩ губят авторитет като регионален и глобален лидер", коментира специалният докладчик на ООН в палестинските територии проф. Ричард Фолк в предаването "Събота 150".
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com