Бизнес

Хампарцумян ни смая с думи за богатството на българите

Слава Богу, че сме на път да влезем в Еврозоната

Хампарцумян ни смая с думи за богатството на българите
Снимка: НоваНюз

България забогатява и това е видно не само от показателите на страната,

стана ясно преди дни от анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ).

Финансистът и член на ИПИ Левон Хампарцумян коментира пред НоваНюз заключенията на доклада.

„Наистина е така, и то се вижда по живота около нас“, заяви той. Въпреки това направи уточнение: „Ако има някакво място, което е било моноиндустриално селище, с един завод, който е затворен, или с разпокъсани земеделски стопанства – там е друго. Но

като цяло икономиката на София е грубо половината от икономиката на България.“

Хампарцумян припомни тежката криза от 1997 г.: „Тогава България претърпя финансов крах – хората загубиха пенсии, пенсионните фондове се изтриха, БВП спадна с 40%. Държавата нямаше пари да си плати лихвите.“

Днес ситуацията е коренно различна: „Слава Богу, че сме на път да влезем в Еврозоната. Много по-рано трябваше да стане, но по ред причини се забави.“

Спестявания и неравенства

Един от знаците за забогатяване е ръстът на депозитите: „Фактът, че държим над 100 милиарда лева в банките, е също резултат от забогатяването на хората. Но – веднага искам да кажа – не на всички и не поравно. По-активните, по-образованите, дори тези, които са добре свързани в корупционните мрежи, те забогатяват.“

Той посочи и обратната страна: „В България има около 600 хиляди души в работоспособна възраст, които нито учат, нито работят. Това са 10% от населението, които не могат да допринесат за благоденствието, а по-скоро са в обратната посока.“

Хампарцумян беше критичен към демонстративното потребление: „

В България всяка година се купуват едни от най-скъпите коли в света чисто нови,

а същевременно имаме региони като Северозапада, където нещата изглеждат никак добре. Арогантното потребление е признак на лошо възпитание, лош вкус и, да го кажа най-грубо – селяндурщина.“

Даде и пример: „Някакви изключително скъпи лимузини седят пред панелни блокове. Автомобилът не вдига стандарта на живота, но повдига самочувствието на потиснатите хора, които си ги купуват.“

Работна ръка и технологии

„Липсата на работна ръка остава голям проблем, но не става дума за каквато и да е работна ръка. Нискоквалифицираната почти не се търси – тя се заменя от машини, роботи и изкуствен интелект. Така нареченият офисен планктон започва да става ненужен“, смята финансистът.

По думите му обществото е изправено пред голямо предизвикателство: „С принудителни мерки трябва да образоваме следващото поколение. Днес един трактор струва 700–800 хиляди евро и таблото му е малко по-просто от това на Airbus. С тримесечен курс вече няма как да се подготви кадър.“

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай
14 Коментара
Някой бесен
преди 10 месеца

Глупак!

Откажи
Жоро
преди 10 месеца

Памбарцухян да каже,какво загуби и какво спечели от кризата през 1997,дъртия фрол?

Откажи
Жоро
преди 10 месеца

Памбарцухян да каже,какво загуби и какво спечели от кризата през 1997,дъртия фрол?

Откажи
Димитър
преди 10 месеца

Тоя нека разказва приказки за лека нощ на децата!

Откажи
Димитър
преди 10 месеца

Тоя нека разказва приказки за лека нощ на децата!

Откажи
Една българка
преди 10 месеца

Точно тоя трябва да бъде линчуван .

Откажи
Скорпион
преди 10 месеца

Тоя не е наред. Тепърва ще гледаме хиляди бездомници на които банките са взели домовете. Т.н еврогейкраварски ценности

Откажи
Робеспиер Гълъбов
преди 10 месеца

Пъпеш неузрял, не си в България . Човека е толкова прав че чак такива пудели като теб трябва да го проумеят.

Откажи
Кептана
преди 9 месеца

ИДиот олигофренски

Откажи
Крум
преди 10 месеца

той виждал наоколо, че българите вече са богати така и учителят на шефа му виждаше всекидневно повишаване на благосъстоянието на народа, но си лапаше безплатните куфтета, както гробарите днес пръцконян е съветник по гепене на тиквонян и е финансист, колкото аз съм урбанист F. O., мутри

Откажи
Емилиян Петров
преди 10 месеца

Точно и ясно го каза човека истината боли

Откажи
Кептана
преди 9 месеца

ИДИОТ

Откажи
Българин
преди 9 месеца

Икономиката днес на РБ е на една стотно от икономиката на НРБ.А тоя го попитайте какъв лизач е бил допреди 36г.

Откажи
Кептана
преди 9 месеца

Ей ПАРЦУЕЕН,НА МА.КА ТИ ВЪЗА,МАРШ ОТ БЪЛГАРИЯ

Откажи