Възможно ли е марокански султан наистина да има 888 деца за 30 години? Може ли пиле да ходи като динозавър и всички ли бозайници уринират за едно и също време. Ето на тези въпроси са се опитали да отговорят изследователи, които бяха отличени в Харвард с годишните Анти-Нобел награди за 2015 г. Раздадени бяха общо 10 смешни награди в 9 категории, пише Ройтерс. В областта химия спечели международен екип, успял с помощта на химикали да "развари" яйце, т.е. да върне на вареното яйце някои характеристики на суровото.
Членовете на базирания в Австралия екип са местните специалисти Калъм Ормънд и Колин Растън и колегите им от САЩ Том Юан, Стивън Кудлачек, Самиран Кунче, Джошуа Смит, Уилям Браун, Кейтлин Пулиезе, Тиволи Олсен, Мариам Ифтихар и Грегъри Вайс. В категорията физика бе отличен екип, доказал, че почти всички бозайници уринират средно за 21 секунди (плюс-минус 13 секунди). Авторите на откритието са Патриша Ян и Дейвид Ху от Тайван заедно с Джонатан Фам и Джером Чу от САЩ. При математиката наградата отиде за изследване чрез математически методи на наследството на мароканския император от XVII век Мулай Исмаил-Кръвожадния и по-специално как за 30 години той е успял да стане баща на 888 деца.
Фундаменталният труд е дело на австрийците Елизабет Оберцаухер и Карл Грамер. За литература бе възнаграден труда по изследването на междуметието huh?, което приблизително означава на "какво?" или "а?". В категорията биология бе отличено изучаването на походките на динозаврите с помощта на кокошки. За целта на задните части на птиците била придавана допълнителна тежест с помощта на аналог на опашка.
Наградата е за екип от Чили - Бруно Гроси, Омар Ларак, Маурисио Каналс и Родриго Васкес. За медицина този път имаше две награди. Първата - за изследване на последствията от страстните целувки, сред които се оказа и намаляването на алергичните реакции. Това отличие отиде при Хаджиме Кимата от Япония. Вторият приз е за екип учени, способни да разпознаят апандисита по болките и неразположението, което човек изпитва, докато се вози в кола по неравен път.
Разтърсващото откритие е на група специалисти от Словакия - Ярослава Дурдякова, Петер Челец, Наталия Камодьова, Татяна Селдачкова, Габриела Реписка, Барбара Свиежена и Габриел Минарик. За икономика бе отличена полицията на Банкок, столицата на Тайланд. Наградата се връчва за предложението на патрулиращите полицаи да бъдат дадени надбавки за отказа им да вземат подкупи.
В категорията физиология и ентомология лауреатите са двама американци. Майкъл Смит изследвал 25 различни части на собственото си тяло, като позволил да бъде ужилен по тях от пчели, за да установи доколко болезнено е това. Най-болезнени били ужилванията по пениса, устните и ноздрите. Джъстин Шмид пък създал Индекс на Шмид, измерващ силата на болките при ужилване. Екип, установил, че много бизнес лидери развиват в детството си склонност към поемане на риск, отнесе наградата за мениджмънт.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com