И преди, и след смъртта му САЩ бяха сочени за главния виновник за съдбата на Уго Чавес. Вицепрезидентът на Венецуела Николас Мадуро обвини Америка за състоянието на Команданте преди кончината му и съобщи, че Венецуела експулсира американския военновъздушен аташе. Дипломатът бе обвинен в заговор с венецуелските въоръжени сили.
"Уго Чавес ще ни липсва до края на живота ни, но ние ще продължим неговата мисия. Нека народът ни да знае, че заветите на демократичната, революционната, антиимпериалистическата и социалистическата политика на нашия лидер ще бъде следвана твърдо и напълно предано", каза в прочувствена реч Николас Мадуро. Вашингтон отхвърли обвиненията на Венецуела и съобщи, че от Каракас е изгонен още един сътрудник на военния аташе.
Венецуела осъмна в траур след новината за смъртта на президента Уго Чавес, който бе начело на страната през последните 14 години, съобщи АФП. Тялото на 58-годишния държавен глава бе транспортирано до Военната академия в Каракас, където ще бъде изложено до петък, когато е планирано погребението му. Очакват се стотици хиляди венецуелци да се поклонят пред тленните му останки. Властите обявиха седемдневен траур.
Новината за смъртта на Чавес бе съобщена снощи от вицепрезидента Николас Мадуро. "Това е най-мъчителната и най-трагичната информация, която може да бъде съобщена на нашия народ. На 5 март в 22.55 ч (българско време) почина нашият командир президент Уго Чавес Фриас след двугодишна битка с болестта", каза през сълзи Мадуро в телевизионно обръщение, излъчено по всички телевизии. Веднага след смъртта на президента армията и полицията започнаха да заемат стратегически места, за да гарантират реда в столицата Каракас.
Агонията на Чавес продължи три месеца и той не успя да се сбогува със своите сънародници. Въпреки че новината за смъртта му бе предшествана от информация за влошаване на здравословното му състояние, тя предизвика шок в страната. В Каракас стотици негови привърженици прекараха нощта пред военната болница, където бе съобщено, че е починал той.
Страстите избиха и в агресия. Телевизионен екип беше нападнат от привърженици на Чавес, заподозрян, че работи за опозиционна медия. Нападната беше и линейката, която го прибра. Полицейски и военни части са разположени на ключови места в Каракас, за да гарантират реда в столицата. Привърженици на Чавес се стекоха в посолствата на Венецуела в други латиноамерикански държави, за да оставят цветя и съболезнователни послания.
Скръб от Бразилия до Китай
Световни лидери от Европа, Азия и Латинска Америка изказаха съболезнованията си на венецуелския народ за загубата на президента Уго Чавес.
Руският държавен глава Владимир Путин, който многократно се е срещал с Чавес, заяви, че Чавес е бил "необикновен и силен човек, който гледаше в бъдещето и винаги си поставяше високи цели". В посолството на Венецуела в Москва пък беше поставена книга за съболезнования във връзка със смъртта на Чавес.
Китай описа починалия венецуелски лидер Уго Чавес като "голям приятел на китайския народ". От Пекин обещаха да продължат връзките с богатата на петрол южноамериканска държава. Чавес, познат със своите леви политики, поддържаше близки отношения с Комунистическата партия в Китай в опит да намали зависимостта на страната от САЩ. Към настоящия момент Венецуела продава близо 640 000 барела петрол на ден на Китай.
Президентката на Бразилия Дилма Русеф нарече смъртта на президента на Венецуела "непоправима загуба", като го приветства като "велик латиноамериканец" и "приятел на бразилския народ". "Това е велик лидер, непоправима загуба и преди всичко приятел на Бразилия, приятел на бразилския народ", заяви тя, преди да поиска минута мълчание по време на среща с провинциални лидери в Бразилия. Междувременно нейният предшественик, бившият президент Луис Инасио Лула да Силва, изрази прискърбието си заради кончината на Чавес и припомни за борбата на венецуелския лидер за "по-справедлив свят".
Президентът на Франция Франсоа Оланд също изрази най-дълбоките си съболезнования на народа на Венецуела. В изявление на Елисейския дворец се посочва, че Уго Чавес "е оставил дълбока след в историята на своята страна и е демонстрирал неоспорима воля за справедливост и развитие".
Британският външен министър Уилям Хейг заяви, че е "опечален" от смъртта на Уго Чавес във вторник, като подчерта, че венецуелският президент е оставил "дълготраен отпечатък" върху своя народ.
"Държавният глава на Венецуела Уго Чавес дойде, за да донесе светлина на нашия братски народ", заяви президентът на Никарагуа Даниел Ортега, който бе приятел и съратник на Уго Чавес.
Син на Фидел, мъченик и Христос
Най-близките съюзници на Уго Чавес - Куба и Иран, коментираха най-драматично смъртта на венецуелския президент. Той бе окачествен като син на Фидел Кастро и еквивалент на Христос.
В официално изявление, прочетено в ефира на кубинската телевизия, правителството на Куба заяви, че Чавес "е подкрепял Фидел (Кастро) като истински син" по време на своето 14-годишно управление.
Уго Чавес ще се върне като Исус Христос, коментира пък иранският президент Махмуд Ахмадинеджад. "Нямам никакви съмнения, че Чавес ще се върне, както и благочестивият Исус, като съвършен човек", подчерта Ахмадинеджад. Той не пропусна да обвини чужди сили за смъртта на Чавес. "Самият Чавес казваше, че той, както и Исус, е революционер. Христос беше бунтар и предпочете смъртта, за да защити своите последователи. Юда от своя страна беше капиталист, защото взе 30-те сребърника", заяви президентът на Иран.
Шофьор държи властта
Вицепрезидентът Николас Мадуро ще поеме управлението на страната до провеждането на предсрочни избори. В младостта си Мадуро е бил шофьор на автобус на градския транспорт в Каракас, а по-късно става лидер на профсъюз. Не е ясно кога Мадуро и Чавес се срещат за първи път, но се смята, че Чавес се е запознал с Мадуро през 1980 г., когато е подполковник и е стартирал нелегалното движение на недоволните офицери, което в крайна сметка организира неуспешния преврат през 1992 г. Тогава Чавес бе вкаран в затвора, но амнистиран през 1994 г. Междувременно Мадуро става водещ член на политическото движение на Чавес, все по-близък с обещаващия политик, а също се запознава и със Силия Флорес, в момента главен прокурор и близка с Чавес.
Избират предсрочно нов президент до 30 дни
Предсрочните избори за президент във Венецуела ще бъдат проведени в рамките на 30 дни в съответствие с конституцията. Това съобщи вчера венецуелският външен министър Елиас Хауа, цитиран от Ройтерс.
Дипломат номер едно не назова точна дата за вота, но добави, че до провеждането му задълженията на държавен глава ще бъдат изпълнявани от вицепрезидента Николас Мадуро. Очаква се основни претенденти за президентския пост да бъдат Николас Мадуро и губернаторът на щата Мирандо Енрике Каприлес, който се изправи срещу Уго Чавес на предишните избори през октомври 2012 г.
Експертите смятат, че в случай на победа Мадуро ще продължи водената от предшественика си политика. Каприлес пък, който се придържа към центристки възгледи, обеща миналата година да води прагматична външна политика и да развива частното предприемачество.
Ще го запомнят с национализациите
За 14-те години, през които Уго Чавес Чавес бе начело на Венецуела като президент, той инициира конституционна реформа, национализира основните индустрии, започна да връща традиционно ползваните в миналото земи на индианците. В края на миналата 2012 г. заради свитото кредитиране на дребните земеделски производители Чавес заплаши банките с национализация, ако не решат проблема. Той поиска още да бъде ускорен процесът за връщане на държавата неизползваните от собствениците им селскостопански земи.
Чавес се опитваше да построи социализъм на базата на латиноамериканските реалности, коментира РИА Новости.
Освен различни промишлени сектори Уго Чавес национализира петролния и златодобивния сектор. Това доведе до искове от бивши собственици на компании в международни съдебни инстанции. Сега Венецуела е ангажирана в около 20 съдебни процеса заради национализацията. Най-големи са споровете на правителството с мощните компании Exxon и ConocoPhillips.
Венецуела е петата по-големина икономика в Латинска Америка и крупен износител на петрол, но през последните десетина години страната отбелязваше най-слабо увеличение на БВП на човек от населението в сравнение с другите големи икономики, посочва Артуро Франко от Харвардския университет.
Чавес бе известен с редовното си общуване с венецуелците. През 1999 г. в ефира тръгна предаването "Ало, пресиденте". От 2007 г. радиоконтактът с гражданите бе станал за него ежедневие. Всеки работен ден от 20,00 до 21,30 Чавес бе в радиоефира, за да обяснява действията си и да критикува политическите си противници. Той постави рекорд през август 2007 г., когато остана в ефира 7 часа и 43 минути.
Какво остави Уго
- Петрол. Според ОПЕК страната има най-големите в света доказани залежи от петрол. Каракас твърди, че произвежда дневно по 3 млн. барела петрол, макар че според изчисленията на ОПЕК става дума за 2,3 млн. Производството и износът на петрол осигуряват около 90% от постъпленията в твърда валута на страната.
- Икономика. БВП през 2012 г. е бил 320 млрд. долара с икономически растеж от 5,5% и безработица от около 5%. От доста време инфлацията е над 20%, а около 30% от населението на Венецуела живее под прага на бедността.
- Население. 28,9 млн. души, от които 19 млн. имат право на глас, вкл. 100 хил., които живеят в чужбина - основно в Испания и САЩ.
- Политически институции. Венецуела е република, като властта е разделена между пет клона (изпълнителна, законодателна, правосъдие, избирателна и морална). В страната има 23 щата и столичен окръг, в който влиза част от Каракас.
- Конституция. Сега действащият основен закон на страната влиза в действие през 1999 г. През 2009 г. с поправка е отменено ограничението за брой мандати, които могат да заемат президентът и други изборни официални лица.
- Религия. 92% от населението са католици.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com