Анкара. Турският гняв към Франция ще обхване политиката, икономиката, дипломацията и дори детайли от ежедневния живот след приемането във френския парламент на спорния закон, криминализиращ отричането на арменския геноцид, съобщава Ройтерс.
Малко след окончателното гласуване в Сената в Париж в понеделник вечерта, Анкара избухна с обвинения в расизъм и заплахи за строги мерки над Франция.
Премиерът Реджеп Ердоган нарече закона “расистки” и обвини френския парламент, че “коли свободата на мисълта”. Приемането на закона е проява на тотална липса на уважение към Турция, заяви Ердоган. “Няма да позволим на никого да извлече политическа полза на гърба на Турция, този закон е дискриминиращ, расистки”, заяви премиерът.
Актът няма да остане безнаказан от турска страна, предупреди Анкара. “Ще наложим мерките си стъпка по стъпка”, каза Ердоган.
Според турски медии сред ответните мерки ще е понижаване на нивото на дипломатическите отношения. Твърди се, че Турция ще прибере посланика си от Париж и ще изгони френския посланик, като отношенията останат на ниво шарже д’афер. Възможно е и Турция да затвори въздушното си пространство за френски самолети и водите си за френски военни самолети и кораби. Ердоган каза, че официалните посещения във Франция също ще бъдат поставени под въпрос.
Френски фирми пък може да загубят договорите си с Турция в областта на отбраната и други големи проекти като атомни електроцентрали. Кметът на Анкара пък спомена, че улицата, на която се намира френското посолство, може да бъде преименувана на Алжирска улица и пред мисията да бъде издигнат мемориал на жертвите на френския колониализъм в Алжир.
Френският външен министър Ален Жупе призова Анкара за спокойствие в напрегнатата ситуация. “Бих искал да призова нашите турски приятели към хладнокървие и да протегна ръка на тази голяма страна, тази голяма икономическа, политическа сила”, заяви Жупе. “Ние имаме нужда от това да имаме добри отношения с Турция”, изтъкна Жупе, като изрази убеждението си, че конструктивните отношения с Анкара ще бъдат възстановени. “Аз протягам ръка, надявам се, че тя ще бъде поета един ден, каза Жупе. Самият той припомни, че е против този закон.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com