СЗО: Еболата е заплаха за целия свят

СЗО: Еболата е заплаха за целия свят | StandartNews.com

Рискът от епидемия в Европа е малък, успокои Брюксел

Епидемията от ебола, която върлува в Западна Африка, има всички характеристики да бъде окачествена като международна заплаха. Това обяви Световната здравна организация след двудневна спешна среща в Швейцария. След форума организацията даде и дълъг списък с препоръки за спиране на разпространението на епидемията.

СЗО обяви подобни извънредни състояния при пандемията от свински грип през 2009 г. и заради полиомиелит през май.
"Засегнатите до момента страни просто нямат капацитет да се справят със собствени сили с епидемиологичен взрив от такъв мащаб и сложност", каза шефката на СЗО Маргарет Чан. "Призовавам международната общност да окаже подкрепа по възможно най-спешен начин", добави Чан.

След срещата специалистите от СЗО отправиха редица препоръки, които да помогнат разпространението на заразата да се овладее. На първо място те уточниха, че няма нужда от генерална забрана за международни пътувания или търговия, но трябва да се спазват някои други препоръки, отнасящи се до пътуванията и контактите с хора. Организацията съветва всички пътници, напускащи засегнатите от епидемията страни, да бъдат проверявани за треска, и никакви тела на починали да не се транспортират отвъд границите на тези страни. Починалите да се погребват само от квалифициран персонал. Останалите държави трябва да предоставят информация на пътуващите към опасните райони, както и да бъдат подготвени да засичат, разследват и управляват случаи на ебола. Те трябва и да са готови за евакуация и репатриране на свои граждани, включително здравни работници. Страните трябва също така да осигуряват достъп до специализирани лаборатории за диагностика и да имат готовност да работят с пътници, които пристигат на международни летища или гранични пунктове с треска с неизяснен произход. СЗО съветва на летищата и граничните пунктове да има предупреждения, че трябва да се спазва добра хигиена и да се избягва всеки контакт с кръв и телесни течности на заразени хора или животни, както и с предмети, които може да са влезли в контакт с тези течности. Също така сексуалните отношения с болни хора или такива, които се възстановяват от болестта, трябва да се избягват за поне 7 седмици.

СЗО успокоява, че рискът да се заразим с ебола от болен пътник, с когото сме били в един самолет, е много нисък. Организацията обаче препоръчва при съмнения, че някой болен се намира на борда, да информираме екипажа и да потърсим медицинска помощ при пристигане. Туристите, които отиват в заразените страни, също са изложени на нисък риск, посочват от СЗО. Болестта изисква директен контакт с телесни течности на болни хора или животни, а туристите рядко са изложени на подобни рискове.

"Възможните последици от допълнително международно разпространение са особено сериозни от гледна точка на тежестта на вируса, интензивността, с която се предава, и слабите здравни системи в засегнатите в момента и най-рисковите държави", се посочва в съобщение на СЗО. "Координиран международен отговор е жизненоважен за спирането на международното разпространение на ебола", се добавя в изявлението.

Междувременно еврокомисарят по здравеопазването Тонио Борг окачестви като "изключително слаба" вероятността хеморагичната треска ебола да се разпространи в Европа.

"Искам да уверя гражданите, че рисковете болестта да засегне територии в Европа са изключително слаби. Първо, защото малко хора, идващи в Европа, може да са заразени с ебола и, второ, защото болестта се предава само чрез пряк контакт с телесни течности на болния", се подчертава в комюникето на еврокомисаря. "ЕС вече от месеци следи ситуацията в Западна Африка и ако вирусът се прехвърли в Европа, ние сме готови да му се противопоставим", добавя Тонио Борг.

Канада тества на хора лекарство

Канадската фармацевтична компания "Текмайра" е получила разрешение от американската Агенция за контрол на храните и лекарствата за ограничени изпитания върху хора на свое лекарство срещу ебола. Новият медикамент се разработва по поръчка на военното министерство на САЩ.

За момента срещу смъртоносния вирус няма официално одобрено лекарство или ваксина. "Това решение ни позволява да използваме потенциално препарата "Ти Ка Ем ебола" при хора, заразени с вируса ебола", съобщи фирмата в изявление.

Досега лекарството е било тествано върху маймуни и е дало обещаващи резултати.

По-рано двама американци, заразени в Либерия, бяха подложени на лечение с другия експериментален серум, наречен "Зимапп". Той е разработван от американската фармацевтична компания "МАПП Байофармасютикъл". Състоянието им се подобрява.

В Африка вярват на знахари, не на лекари

Голяма част от жителите на засегнатите от ебола райони в Западна Африка не вярват в съвременната медицина и рядко прибягват до болници. Вместо това те предпочитат да се обърнат към местните знахари, въпреки че самите традиционни лечители признават, че не могат да излекуват ебола, съобщава "Дойче Веле".

"Много хора обаче все още вярват, че черната магия може да им помогне при лечението на определени болести", казва Абубакар Таравалие от Червения кръст в Сиера Леоне. "Когато избухна епидемията в Сиера Леоне, се разпространи твърдението, че всеки болен от ебола е обречен на смърт. И хората си казаха - защо да ходя в болница, след като лекарите казват, че така и така ще умра", споделя експертът.

Либерийската лечителка Елизабет Вобе също заявява, че много хора предимно от селските райони избягват болниците. "Те са свикнали да ходят при своите традиционни лечители. Или пък отиват в болница, но не виждат подобрение и отново търсят лечителите", обяснява тя.

От Сиера Леоне съобщават за случай на заболяла от ебола млада жена, чието семейство я извело от болницата и я отвело при лечител. По-късно жената починала по пътя обратно към болницата. Информационните агенции съобщават, че армията в Сиера Леоне е поела охраната на болниците, за да предотврати други подобни случаи.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай