*Държавата взима мерки за безопасното посещение на обектите, каза ръководителят на Катедрата по праисторическа археология в Истанбулския университет и директор на проекта Таш Тепелер (Каменни хълмове)
- Проф. Каул, изложбата "Гьобекли тепе: Тайните на едно свещено място", която е част от проекта Таш Тепелер (Каменни хълмове), гостуваше в сърцето на Италия - Рим от 24 октомври 2024 г. до 20 април т.г., събирайки над 6 милиона посетители. Сега част от изложбата гостува в СУ "Св. Климент Охридски". Бихте ли ни разказал повече за нея?
- Направихме изложба в Римския Колизеум, която включваше реплики на артефактите от Гьобекли тепе и Карахан тепе. Тя се осъществи със съвместното сътрудничество на администрацията на Дирекция "Колизеум" и Министерството на културата. Имахме възможност не само да покажем находките, но и да разкажем тяхната история, както и да представим видеопрожекция. Разбира се, смятаме, че е много поучително да изложим тези произведения в атмосфера като тази на Колизеума и както казахте, имаше възможността да бъде видяна от 6 милиона души.
- В България само в София ли ще може да бъде показана?
- В момента в СУ "Св. Климент Охридски" има фотографска изложба, която ще може да бъде видяна в рамките на една седмица. След това на 16 юни, когато ще е изложбата "Най-древните Чудеса на Турция и България" в София, ще бъде представена в по-богат вариант. Нужно ни е още малко време, за да завършим работата с репликите. За тази цел проведохме предварителна среща с нашите български колеги. Догодина смятаме да направим изложба с репликите на новите открития в София. С партньорството на Посолството на Турция в София може да се помисли и за други градове.
- Кога започват разкопките на Таш Тепелер тази година?
- Всички разкопки, които ще се проведат на Таш Тепелер ще започнат през юни. Те ще продължат до края на септември, може би и началото на октомври. Ще проведем разкопки на 10 различни места, но ако има посетители, те ще могат да видят обектите.
- Как държавата подпомага за популяризирането на проекта?
- Таш Тепелер е проект, на който турското Министерство на културата и туризма отдава огромно значение. Ние получихме голяма подкрепа на държавно и регионално ниво. Обектът се използва не само за разкопки, но в същото време се изгражда инфраструктура, музеи, приемни къщи. Тази година беше създаден защитен покрив за разкопките. В Гьобекли тепе се строят нови съоръжения. В същото време, Турските авиолинии (Turkish Airlines) са един от основните спонсори. Освен това, местни институции като губернатори, общини и други частни организации също подкрепят проекта. С други думи, Таш Тепелер е един от проектите, на които Република Турция отдава значение и с радост и гордост го представя на света.
- До момента броят на посетителите на Гьобекли тепе е около един милион. Какви са прогнозите за тази година?
- С новите находки, които откриваме, всяка година се отчита ръст на туристите. Смятаме, че тази година ще има още по-голям интерес, но от друга страна работим по създаването на защитни мерки, маршрути и съдържание за други потенциални места, преди броят на гостите да се увеличи. Ние вярваме, че хората имат право да дойдат и да го видят, затова правим всичко възможно те да бъдат защитени.
- Мечтаехте ли си да бъдете археолог или станахте такъв по стечение на обстоятелствата?
- Това беше втората ми мечта, но не съжалявам. Аз съм голям късметлия.
- Как стартира дейността ви в Карахан тепе?
- Първоначално работих по разкопките в Гьобекли тепе. След като разбрахме, че то не е единствено, сметнахме за правилно да направим разкопки и на други места. Това беше прието от Министерството на културата и туризма и така стартира проектът Таш Тепелер. Сега сме в позиция да говорим не за едно-единствено място, а за региона и приноса му към човешката история на Шанлъурфа.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com