Новият папа! "Гардиън" посочи 10 фаворити за поста

Първият азиатски папа, първият чернокож папа от векове или папа, който ще се придържа към принципа на приемствеността?

Новият папа! "Гардиън" посочи 10 фаворити за поста | StandartNews.com

Черен дим се издигна над Сикстинската капела на 7 май повече от три часа след началото на конклава за избор на нов глава на Римокатолическата църква. Това бе свидетелство за неуспешно гласуване на кардиналите за избора на нов папа.

На 8 май 133-мата кардинали-електори ще гласуват два пъти преди обяд и два пъти следобед.  Коминът на Сикстинската капела по програма трябва да изпуши около 11:30 и 13:30 ч. и след това в 18:00 и 21:00 часа.

Според експерти е възможно конклавът да продължи поне три дни, защото било необходимо време за окончателното оформяне на възгледите на различните течения в него.

Прогнозата за изхода от избора

Колаж: Гардиън

„Предсказването“ на резултата от силно засекретения папски конклав е почти невъзможно, тъй като позициите на кардиналите се променят с течение на последователните гласувания, а някои се опитват да манипулират системата, за да повлияят на шансовете на своите фаворизирани – или най-нефаворизирани – кандидати, пише британското издание „Гардиън“.

В последния конклав през 2013 г. малцина бяха тези, които познаха, че Хорхе Марио Берголио ще бъде избран за папа Франциск . В момента спекулациите са фокусирани върху 10 мъже, като за всеки от тях се смята, че има много големи шансове…

Пиетро Паролин, 70 г., Италия

Смятан за умерен „кандидат на приемствеността“, Паролин бе от близкото обкръжение Франциск. Той е държавен секретар на Ватикана от 2013 г., играейки ключова роля в дипломатическите дела, включително деликатните преговори с Китай и правителствата в Близкия изток. Светските дипломати го смятат за надежден и доверен папски представител. През 2018 г. той беше движещата сила зад спорното споразумение с китайското правителство за назначаване на епископи, критикувано от някои като предателство на комунистическия режим. Критиците на Паролин го възприемат като модернист и прагматик, който поставя идеологията и дипломатическите решения над суровите истини на вярата. За своите поддръжници той е смел идеалист и запален защитник на мира.

Луис Антонио Тагле, 67, Филипините

Тагле, бивш архиепископ на Манила, би бил първият азиатски папа, а Азия е регионът с най-бързо нарастващата католическа общност. В един момент той бе смятан за предпочитания наследник на Франциск и силен претендент за продължаване на прогресивната програма на покойния папа, но напоследък изглежда изгуби популярност. Той смята, че позицията на католическата църква по отношение на гейовете и разведените двойки е твърде сурова, но се противопоставя на правото на аборти във Филипините.

Питър Търксън, 76 г., Гана

Търксън би бил първият чернокож папа от много векове. Той говори открито по въпроси като климатичната криза, бедността и икономическата справедливост, като същевременно утвърждава традиционните позиции на църквата относно свещеничеството, брака между мъж и жена и хомосексуалността. Възгледите му по последното обаче са се разхлабили и той твърди, че законите в много африкански страни са твърде сурови. Той се изказва открито по въпросите на корупцията и правата на човека.

Робърт Франсис Превост, 69 г., САЩ

Въпреки дългогодишната опозиция на Ватикана на идеята за папа от САЩ, поради статута на страната на свръхсила и светското й влияние, умереният, роден в Чикаго Превост все още е човек, който заслужава внимание. Удостоен с кардиналска титла от Франциск през 2023 г., бившият лидер на августинския орден е назначен от покойния папа и във влиятелния Дикастерий на епископите, който наблюдава избора на нови епископи от цял ​​свят. Тези висши постове, съчетани с факта, че той има значителен мисионерски опит в Перу, след като е служил като епископ на северния град Чиклайо, може донякъде да го реабилитират в очите на онези, които обикновено не биха одобрили идеята за американски папа.

Петер Ердьо, 72 г., Унгария

Водещ консервативен кандидат, Ердьо е силен защитник на традиционните католически учения и доктрина. Той би представлявал голяма промяна от подхода на Франциск. Той е широко смятан за голям интелектуалец и културен човек. Ердьо беше любимец на покойния кардинал Джордж Пел, който вярваше, че ще възстанови върховенството на закона във Ватикана след Франциск. През 2015 г. Ердьо изглежда се присъедини към националистическия премиер на Унгария Виктор Орбан, когато се противопостави на призива на Франциск църквите да приемат мигранти.

Матео Дзупи, 69 г., Италия

Назначен за кардинал от Франциск през 2019 г., Дзупи се смята за принадлежащ към прогресивното крило на църквата и се очаква да продължи наследството на Франциск, споделяйки загрижеността на покойния папа за бедните и маргинализираните. Той е относително либерален по отношение на еднополовите връзки. Преди две години Франциск го назначи за мирен пратеник на Ватикана за Украйна, в което качество той посети Москва, за да „насърчи жестовете на човечност“. Докато беше там, той се срещна с Руския патриарх Кирил - съюзник на президента Владимир Путин. Срещал се е и с държавния глава на Украйна Володимир Зеленски.

Хосе Толентино Каласа де Мендонса, 59, Португалия

Толентино е един от най-младите потенциални наследници на Франциск, което може да е против него – амбициозните кардинали може би не искат да чакат още 20 или 30 години, преди да имат друг шанс за най-високата позиция. Той е обект на противоречия заради симпатиите си към толерантните възгледи за еднополовите връзки и съюзяването си с феминисткия бенедиктински орден, който подкрепя ръкополагането на жените и е за правото на избор. Той бе близък до Франциск по повечето въпроси и твърди, че църквата трябва да се ангажира със съвременната култура.

Марио Греч, 68 г., Малта

Греч е смятан за традиционалист, но започва да възприема по-прогресивни възгледи след избирането на Франциск през 2013 г. Неговите поддръжници твърдят, че променящите се мнения показват способността му за растеж и промяна. Той критикува европейските политически лидери, които се стремят да ограничат дейността на неправителствените организации, и изразява подкрепа за жените дякони.

Пиербатиста Пицабала, 60, Италия

От 2020 г. насам Пицабала е латинският патриарх на Йерусалим, играещ ключова роля в застъпничеството за християнското малцинство в Светите земи. След нападението на „Хамас“ срещу Израел на 7 октомври 2023 г. Пицабала се предлага като заложник в замяна на деца, държани от терористите в Газа. Посещава ивицата през май 2024 г. след месеци преговори. Очаква се той да продължи някои аспекти от ръководството на църквата на Франциск, но е имал малко публични изявления по спорни въпроси.

Робърт Сара, 79 г., Гвинея

Сара е традиционен, ортодоксален кардинал, който по едно време се стремеше да се представи като „паралелен авторитет“ на Франциск. През 2020 г. той бе съавтор на книга с тогавашния пенсиониран папа Бенедикт, защитаваща безбрачието на духовниците, което бе възприето като предизвикателство към авторитета на Франциск. Той осъжда „джендър идеологията“ като заплаха за обществото и се изказва срещу ислямския фундаментализъм. Подобно на Търксън, той би могъл да влезе в историята като първият чернокож папа от много векове.

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай