Мицотакис на крака при Байдън, ще ни уреди ли с евтин газ

Премиерът на Гърция Кириакос Мицотакис бе приет в Белия дом от американския президент Джо Байдън. Двамата обсъдиха енергийната сигурност, като гръцкият премиер изтъкна, че Атина е солидарна със санкциите срещу Москва, но смята, че с намаляване на зависимостта от руските енергоносители, трябва да има по-големи покупки на газ от други доставчици.
Докато Европа се стреми да се откаже от руската енергия, Мицотакис прокарва идеята Гърция да се превърне в център, който може да доставя възобновяема енергия и газ, произведени в Югозападна Азия, Близкия изток и Африка, в Източна Европа.
Гръцкият министър-председател говори и за интерконектора Гърция-България, който се очаква да даде достъп на София до гръцки пристанища, които внасят втечнен природен газ. Ще се доставя и газ от Азербайджан в помощ на България, след отказа й да плаща в рубли и спирането на газовите доставки от Русия, казва гръцкият премиер.
Европейският съюз и Съединените щати заедно могат да направят много, за "да свалят цените на енергията и в частност цената на газа", каза още Кириакос Мицотакис.
Мицотакис е във Вашингтон, за да участва в честванията на 200-годишния юбилей от началото на Гръцката война за независимост, по време на която страната му отвоюва своята независимост от Османската империя. Тържественият момент обаче беше помрачен от най-тежките боеве на европейския континент от края на Втората световна война. "Сега ние заедно сме изправени пред предизвикателството на руската агресия", каза Мицотакис в началото на срещата си с Байдън в Овалния кабинет. Премиерът добави, че двустранните отношения между САЩ и Гърция са "на рекордно високи нива".
Срещата в Овалния кабинет с Байдън дойде и след като Гърция миналата седмица официално удължи с пет години двустранното си военно споразумение със САЩ, което позволява на американските въоръжени сили да ползват три бази в Гърция, както и да имат военноморско присъствие на остров Крит.
В предаване по американската телевизия "Ем Ес Ен Би Си" Мицотакис изрази своята подкрепа за членството на Финландия и Швеция в НАТО и изрази оптимизъм, че Турция в крайна сметка няма да попречи на двете северноевропейски страни да се присъединят към алианса. "Това наистина не е уместното време молбата за членство в НАТО на тези две страни да бъде използвана за спазаряване по други въпроси, за които някой може би се е сетил", каза Мицотакис. Той визира спекулациите, че турският президент Реджеп Тайип Ердоган би могъл да се възползва от случая, за да си спечели отстъпки от администрацията на Байдън в продажби на оръжие или по други въпроси.
Денков отвърна на Русия за ракетите и на ГЕРБ за въгл...
Изненадващо решение за руския петрол! Какво става
Стойчо Стойчев видя кои отиват на втори тур за кмет в...
Хекимян въстана срещу идея на Асен Василев, нарече я...
Депутати от ГЕРБ скочиха в парламента! Предупреждават...
Гневна руска реакция срещу решението на България за У...
Пеевски със сигнал до главния прокурор за Руската цър...