Свят

Изненада! Как Италия иска да спре войната

Изявления на Луиджи Ди Майо

Италия предложи на ООН да бъде създадена международна посредническа група, която да се опита да постигне постепенно прекратяване на огъня в Украйна, предаде Франс прес, като цитира италианския външен министър Луиджи Ди Майо.

"Италианският мирен план е предложение, което съм обсъждал с генералния секретар на ООН Антониоу Гутериш в Ню Йорк преди два дни", подчерта Ди Майо. В групата трябва да влизат международни организации като ООН, ЕС и ОССЕ, добави той на пресконференция на министрите от Съвета на Европа край Торино.

"Целта е да се работи стъпка по стъпка, започвайки например с локални примирия, евакуация на цивилните, възможността за отваряне на сигурни хуманитарни коридори", след което да се премине към работа за траен мир с истинско мирно споразумение, обясни той.

Според Луиджи Ди Майо предложената посредническа група "трябва да се опита да възстанови диалога между две страни, които в момента са във война". Италианският външен министър подчерта, че Рим е предложил тази инициатива и на представители на Г-7, в дните преди посещението му в Ню Йорк. "Ще продължим да насърчаваме инициативи, които могат да улеснят диалога", увери той.

 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай