Бейрут. Инспекторите на ООН за химическите оръжия напуснаха рано тази сутрин хотела си в Дамаск, съобщи Ройтерс. Колите на екипа са се насочили към магистралата, водеща към Ливан.
Очаква се днес експертите да пристигнат в Хага, където се намира централата на Организацията за забрана на химическите оръжия и да подготвят доклад за генералния секретар, който ще бъде представен на Съвета за сигурност на ООН.
След доклада мисията на шведа Оке Селстрьом не приключва. Той ще се върне в Сирия, за да посети още три места на предполагаеми химически нападения, сред които е Хан ел Асал, където се смята, че на 19 март е било използвано химическо оръжие.
Резултат от взетите проби може да се очаква до две седмици. Срокът бе посочен от генералния секретар на ООН Бан Ки-мун на вчерашната му среща с представителите на петте постоянни членки на Съвета зи сигурност -САЩ, Великобритания, Франция, Русия и Китай).
Според източник от ООН, цитиран от ИТАР-ТАСС, две седмици е "най-благоприятният сценарий", тъй като предстои много работа- лабораторни анализи на образците и проучване на показанията на жертвите и очевидците, допълва експертът. Говорителят на генералния секретар Мартин Несирки не потвърди тази информация. Както вече казахме, не сме поставяли никакви конкретни срокове, припомни той
Западът и диалога в търсене на съюзници
Междувременно силите на Запада продължават с обсъждането на варианти за намеса или ненамеса в режима на Асад.
Президентите на Франция и САЩ Франсоа Оланд и Барак Обама смятат да изпратят ясен сигнал към сирийския режим, се посочва в изявление на френското президентство, цитирано от АФП.
В същото време, американският президент Барак Обама подчерта, че Съветът за сигурност е показал неспособност да действа, въпреки че в Сирия има ясно нарушение на международните норми. Ако няма действия, въпреки че са били използвани химически оръжия, това е сигнал, че международното право няма значение, каза Обама. Никой не е по-уморен от войната от мен, но Съединените щати трябва да бъдат готови да защитят нормите на международното право, заяви още американският държавен глава. Той призна, че все още не е взел решение за намеса на Вашингтон в сирийския конфликт.
"Не съм взел окончателно решение. В никакъв случай не обмисляме военни действия, които ще включват изпращане на войници на място или дългосрочна кампания, но разглеждаме възможността за ограничено, тясно насочено действие, което ще помогне да се гарантиран, че не само Сирия, но и други по света ще разберат, че международната общност я е грижа за спазването на забраната на химическите оръжия", заяви Обама.
Тази нощ американският президент разговаря по телефона с премиера на Великобритания Дейвид Камерън и с колегата си от Франция Франсоа Оланд. По време на разговорите Обама и Камерън са заявили, че са твърдо решени да намерят политическо решение на сирийския конфликт, като обединят усилията на всички държави. Франсоа Оланд е потвърдил категоричното намерение на Франция да реагира на положението в Сирия и да не допусне "престъпленията да останат ненаказани".
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com