Емирът на Фуджейра: Взривени танкери няма

Властите от ОАЕ отричат новината за взривове в пристанището

Емирът на Фуджейра: Взривени танкери няма | StandartNews.com

Информацията за взривове на нефтени танкери в Обединените арабски емирска са фалшива новина, обявиха от пресслужбата на емира на Ел Фуджейра, едно от седемти емирства в ОАЕ, предаде РИА Новости. "Движенията на корабите в пристанището на Фуджейра се осъществява в обичайния режим, няма никакви инциденти" , подчертават още местните власти.

Реакцията им е в отговор на тиражираната от ливанския тв канал al-Mayadeen версия, че сутринта в неделя мощни взривове са подпалили от седем до десет нефтени танкери в пристанището на град Фуджейра.

Според свидетели над пристанището малко преди първия взрив са прелетели американски и френски бойни самолети.  Новината предизвика огромен отзвук заради ситуацията с петрола в световен мащаб.

Пристанището във Фуджейра, разположено на източното крайбрежие на страната, се използва както за търговски, така и за военни цели. То свързва всички емирства, разположени в радиус от 300 километра. Пристанището се намира само на 70 морски мили от Ормузкия проток и е с важно стратегическо разположение на фона на заплахите на Иран за блокиране на морския транспорт през пролива.

През юли 2012 година ОАЕ започна да използва петролопровода Хабшан-Фуджейра, който доставя черно злато от петролните полета в Хабшан в Абу Даби до пристанищния град и така заобикаля Ормузкия проток.

В момента ОАЕ изгражда най-голямото в света съоръжение за съхранение на суров петрол във Фуджейра, където ще могат да се складират до 14 милиона барела от суровината.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай