13 техники на ЦРУ за изтезания

13 техники на ЦРУ за изтезания | StandartNews.com

Давене, покриване с насекоми и наливане на течности в тялото за разпит на затворници

Техниките за разпити на ЦРУ, използвани след атентатите от 11 септември 2001 г., не са били ефикасни и са били по-брутални, отколкото разузнавателната агенция признаваше досега. Това се посочва в доклад на американския Сенат, който за пръв път разкрива подробно практиките на американското разузнаване. Докладът е от 500 страници. А материалите от цялото разследване се съдържат в 6700 страници. В доклада се привеждат редица потресаващи примери за прилаганите от ЦРУ методи. Така например през ноември 2002 г. един от задържаните е починал от хипотермия, след като е бил държан

полугол и окован във вериги

на бетонен под в таен затвор на ЦРУ. Други затворници били лишавани от сън в продължение на 180 часа, като през това време ръцете им са били периодично оковавани с белезници над главите им и като са били "хранени" с течност през ануса, без да има медицинска нужда за това. Друг неназован таен затвор на ЦРУ е описан като "тъмница", където арестантите са били държани в пълна тъмнина, постоянно оковани с белезници в изолирани килии, "бомбардирани" със силен шум или музика, като им била оставяна само кофа, в която да ходят по нужда. В доклада са описани 13 техники за разпит. Сред тях са: потапяне в ледена вана, "уотърбординг" - върху лицето на човек се поставя кърпа и върху нея тече вода, удари в стена, бой на голо, глад, затваряне в сандък, покриване с насекоми. Телевизия CNN състави класация на най-шокиращите методи. На първо място е

инсценирането на екзекуция

на задържаните. На второ място е практиката на "здраво захващане", когато агентите на ЦРУ нахлуват в килията на задържания, събличат го и го влачат по дълъг коридор, съпроводено с побой. При изтезанията задържаният Абу Зибайда едва не умира при инсцениране на удавяне, и се наложило лекари да го връщат към живота. Друг задържан е бил държан в пълна тъмнина, давали са му развалена храна, понижавали са температурата в помещението и денонощно му е пускана музика.

Техниките за разпити на ЦРУ обаче не са спомогнали за осигуряване на информация, която да осуети някакви заплахи, а агенцията е подвела обществото, Конгреса и Белия дом за програмата, която в по-голямата си част е била разработена, изпълнявана и оценявана от двама външни подизпълнители, се посочва в доклада. "В нито един момент техниките за разпит на ЦРУ не са позволили да се съберат сведения за непосредствени терористични заплахи, което според мнозина би оправдало използването на бруталните техники за разпит", заяви Даян Фейнстейн, председателка на комисията по разузнаването в Сената. Тя обясни, че най-малко 119 души са били подложени на подобни разпити, стигащи до мъчения, в тайни центрове за задържане. Докладът е плод на петгодишно разследване на сенатската комисия по разузнаването и е "изчистена" версия на по-подробен доклад от парламентарно разследване, в което се критикува програмата за тайно задържане на около сто души, за които се е предполагало, че имат връзки с "Ал Кайда". Тази тайна програма беше разрешена по време на президентството

на Джордж Буш-младши

ООН и правозащитни организации призоваха да бъдат съдени американските служители на ЦРУ, участвали в мъченията.
Президентът на САЩ Барак Обама обеща, че сурови методи за разпити, каквито ЦРУ е използвало спрямо заподозрени в тероризъм, няма да има по време на неговия мандат, предаде Ройтерс. Той добави, че техниките и мъченията, описани в доклада за програмата на ЦРУ, разсекретен от Сената, нанасят значителна вреда на американските интереси в чужбина. Обама излезе със специална писмена декларация в отговор на сенатския доклад. Според президента публикуваният доклад може да помогне подобни техники и методи да останат в миналото. Той признава, че изнесената информация усложнява съвместните усилия "заедно с нашите съюзници и партньори в преследването на нашите интереси".
Той посочи, че въпросните техники и методи са били използвани спрямо заподозрени в тероризъм, държани в секретни центрове за задържане извън територията на САЩ. Лидерът на републиканското мнозинство в Сената Мич Макконъл, който е и член на сенатската комисия по разузнаването, обаче осъди публикуването на доклада и изрази мнение, че описаните в него методи са "разузнавателни разработки", които са помогнали за залавянето на важни терористи и за ликвидирането на самия лидер на "Ал Кайда" - Осама бен Ладен. "Всички изводи в доклада, които твърдят обратното, са просто погрешни", писа той в писмена декларация по случая заедно със своя колега републиканец, сенатора Сакски Чамблис. Двамата изразиха опасенията си, че докладът ще има "сериозни последствия" за националната сигурност на САЩ. Директорът на ЦРУ Джон Бренън призна, че програмата за задържане и разпити "е имала недостатъци и управлението е допуснало грешки". Той обаче отхвърли критиките в доклада. Според ЦРУ информацията, получена от задържаните, която се поставя под въпрос в доклада, "е помогнала за стратегическото и тактическото опознаване на врага по начин, който и до днес служи на борбата срещу тероризма".

Двама психолози прибрали $81 млн.

Програмата на ЦРУ "Подобрени техники на разпит" е предизвиквала болка, навредила на репутацията на САЩ и направила двама психолози много богати - взели $81 млн. Докладът на американския Сенат, който бе публикуван във връзка с тайната антитерористична програма, отбелязва, че ЦРУ е сключило договор с двама психолози, които трябвало да присъстват на разпитите на затворници, пишат американски медии.

Според доклада през 2005 г. двамата психолози са основали компания специално заради съвместната си работа с ЦРУ.
В доклада двамата изпълнители, помогнали за разработване на методите за разпит, са назовани с псевдонимите Грейсън Суигърт и Хамънд Дънбар, въпреки че тяхната самоличност бе разкрита - доктор Джон Джесън и доктор Джеймс Мичъл, които са управлявали компанията "Споукейн". Двамата са започнали да работят на освободен от данъци дневен хонорар от 1000 долара и в крайна сметка са подписали мащабен договор, чиято стойност е надвишавала 180 милиона долара. Договорът е изтекъл през 2009 година, но за това време двамата психолози са получили 81 милиона долара.

Полша се опънала на американците

Разпитите на ЦРУ в Полша са били прекратени след натиск от страна на местните власти през 2003 г. заяви бившия президент Александър Квашневски, цитиран от АФП. Квашневски, който беше президент в периода 1997-2005 г., освен това потвърди, че агенти на ЦРУ са извършвали разпити с изтезания в Полша. Квашневски заяви пред радио ТОК ФМ, че в началото Полша не е знаела за изтезанията. В очите на бившия полски президент, който е разрешил "засиленото сътрудничество в сферата на разузнаването", е ставало дума само за "тайни обекти". "Това, че американците действат толкова потайно, предизвика притеснения", добави Квашневски. Той заяви, че като президент на Полша през 2003 г. е поставил въпроса пред президента Джордж Буш "в Овалния кабинет на Белия дом".

Буш защитил дейността на ЦРУ с твърдението, че тя носи "важен принос в областта на сигурността". "Аз обаче казах на Буш, че това сътрудничество се прекратява, и то беше прекратено", добави Квашневски. Според него сътрудничеството със САЩ и получените разузнавателни данни са облагодетелствали страната му. "В Полша нямаше терористична заплаха. Знаехме кого трябва да спрем на границата", обясни той. Квашневски оправда първоначалното даване на съгласие, като напомни, че при атентатите на 11 септември 2001 г. са загинали няколко хиляди американци. Освен това НАТО, чийто член е и Полша, обяви война срещу тероризма, припомни той.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай