Шампионът стана клиент на Топалов (ОБЗОР)

Шампионът стана клиент на Топалов (ОБЗОР) | StandartNews.com

Асеновград плаща подготовката на Чепаринов

Българският гросмайстор Веселин Топалов изживя истинско дежавю на старта на силния турнир по шахмат в Сейнт Луис. Той за втори път поред победи световния шампион Магнус Карлсен. Веско игра с черните фигури, както бе и в Ставангер. Успехът превърна русенеца в основен претендент за трофея в САЩ и паричната награда от 75 000 долара. "Бях шокиран. Не очаквах такъв ход, просто защото с белите не се играе така в такава ситуация. От този момент получих предимство и това ми позволи да направя всичко, което исках", така Топалов коментира грубата греша, която Карлсен направи в 17-ия ход. Късно снощи Веско игра с белите фигури срещу представителя на домакините Хикару Накамура, който в първия кръг надигра Вишванатан Ананд. Тази вечер в третия тур на шампионата Веско ще премери сили с индиеца. Последната партия между двамата завърши с реми.

Междувременно Общинският съвет на Асеновград ще отпусне средства, с които да подпомогне подготовката и участието на Иван Чепаринов на Световната купа по шахмат в Баку. Необходимата сума за приготовленията според треньорите от шахматния клуб "Асеновец 2006" е 5000 лева. Гросмайсторът намери място в схемата, след като на континенталния шампионат в Ереван м.г. завърши 19-ти. Надпреварата е квалификация за турнира на претендентите за световната титла на Магнус Карлсен догодина. Топалов има резервирано място в Баку.