Мускетарят на Родопите Николай Мелемов разпуска с Чандлър

Мускетарят на Родопите Николай Мелемов разпуска с Чандлър | StandartNews.com

Смолян. Той е типичен родопчанин - честен и благ човек, който държи на думата си и изпълнява обещанията си. Планината го е научила да говори без стени с всички - от трудещите се хора по нивите до най-първите ни политици. Годините в бизнеса и политиката пък - да намира решения на заплетените казуси. Това разказват за депутата от ГЕРБ Николай Мелемов съгражданите му в Смолян. Те разчитат на него да разбие статуквото в родопския град на предстоящите кметски избори.

Областният координатор на ГЕРБ в Смолян се впуска в битката за градоначалническия стол. "Гордея се с", "не ме е срам от" и "не се взимам на сериозно" чуват от него и родопчани, и политиците по жълтите павета. Опонентите му го определят като "неприлично" скромен. Казват също, че е добър и диалогичен. И са единодушни за едно - Мелемов е честен човек, който не прави компромиси, когато става дума за принципи. "Сам човек нищо не може да направи. Най-важното е да има работещ екип и хора, които си имат взаимно доверие", отговаря той. И признава, че се е научил на колективизъм от спорта, който обича от дете. Затова и сега в политиката не си изтървава нервите и оставя емоциите настрана. Когато има проблем, Мелемов сяда и на 4 очи говори първо с човека, после взема решението. Признава, че е имал случаи на тежки казуси, но се е справял с тях по формулата "да се намери най-разумното решение".

"Никога не съм предавал и не са ме предавали за важните неща", казва Мелемов. От ученическите си години, когато започва да тренира борба и футбол, през студентските в Украйна, където завършва ветеринарна медицина, до работата в Областната дирекция на полицията в Смолян след второто си висше образование във ВИПОНД, той остава верен на своите принципи и на приятелите. За един от най-добрите сред тях си спомня с мъка - бил кмет на община и си отива от този свят преждевременно заради удари под кръста и компроматни спекулации.
Категоричен е, че може да промени към по-добро родния Смолян. "Знам, че тази работа ще бъде много отговорна и трудна, защото ние не знаем какво ще заварим в общината след двата мандата на Дора Янкова, но имам добър екип, с който можем да направим много за града и региона, за да не бягат младите по гурбет другаде", казва Мелемов.

Нетипична за съвременните нрави е житейската му философия, която прилага и в политическите дела - "Всяко зло за добро, не постигам целите си на всяка цена и затова не се страхувам. Не се гради щастие върху нещастието на някой друг", отсича кандидат-кметът. Стабилният мъж с родопска осанка и съсредоточен поглед обаче се свива, когато се изправи срещу немотията. "Винаги са ме впечатлявали ръцете на хората, първо тях поглеждам. И когато видя ръце, почернели от ровене в контейнера, не мога да го понеса. Това е гледка, с която никога няма да се примиря - мръсни длани, търсили хляб в кофите за боклук", признава политикът.
На 48 години Николай Мелемов е успял да открие едно от най-важните неща в живота - научил се е да се радва на малките човешки неща. Затова въпреки безкрайния работен ден и предизборните си ангажименти отделя всеки свободен миг за семейството си - да поговори със съпругата Валя, по мъжки да общува с двамата си синове и най-вече да прегърне първото си внуче.

Преди 15 години Николай Мелемов се впуска в дебрите на частния бизнес и насочва цялата си енергия и инвестиции към Смолян. Днес той няма вече отношение към създадената през 1999 г. компания за биокозметика - произвежда мехлем срещу изгаряния по стара родопска рецепта. Но през 2009 г. напуска фирмата, за да стане депутат. През двете години в парламента постоянно убеждава колегите си, че планинските райони трябва да станат държавен приоритет. "В планината всичко става по-трудно - от земеделието до социалните дейности и образованието. Липсата на пътища и добра инфраструктура допълнително утежнява положението и е немислимо да сравняваме условията за правене на бизнес в планината и в полето", казва Николай Мелемов.
Категоричен е, че градът и областта имат реален шанс да се превърнат в рекламна визитка за модерен туризъм без презастрояване.

"След като се хванах с политика, нямам никакво свободно време. Това ми окраде политиката - свободното време. Обичах много книги да чета, сега чета само вестници", казва Мелемов. И признава, че любимата му книга е "Цар Плъх". "Показва, че в този живот всичко може да ти се случи. Важното е да не се взимаш на сериозно, защото всичко е временно. Бих чел Чандлър постоянно заради чувството му за хумор", казва с усмивка родопчанинът.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай